گرمایش جهانی و ضرورت‌های توسعه پایدار در بخش نفت از نگاه کارشناسان :

 

گرمایش جهانی و ضرورت‌های توسعه پایدار در بخش نفت از نگاه کارشناسان :

کارشناسان معتقدند روند افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان ناشی از مصرف بی‌رویه انواع مختلف حامل‌های انرژی بوده که سبب بروز پیامدهای منفی برای محیط زیست از جمله گرمایش جهانی شده است.

به گفته کارشناسان، گرمایش جهانی اثرات زیست محیطی زیادی را بر مناطق مختلف بویژه نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیر نظیر ایران داشته که گسترش نواحی بیابانی، افزایش نیاز به آب برای کشاورزی، افزونی برخی بیماریها و ... از جمله پیامدهای زیست محیطی آن است.

کشورهای مختلف در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار و اجرای اهداف مندرج در پروتکل کیوتو، برنامه‌های متعددی را برای کاهش حجم گازهای گلخانه‌ای در بخش‌های مختلف تولیدی به اجرا گذارده‌اند که از جمله الزامات و ضرورت‌های دستیابی به این هدف، تعریف و تدوین شاخصهای توسعه پایدار مرتبط با بخشهای مختلف بویژه نفت است.

کارشناسان محیط زیست، معیارهای بررسی روند تغییرات مثبت و منفی طرح‌ریزی و اجرای برنامه‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را استفاده از راهکارهای پروتکل کیوتو مانند مکانیسم "توسعه پاک "می‌دانند که منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود.

مهندس "مجید عباس پور" استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، سهم ایران از انتشار گازهای گلخانه‌ای را حدود ‪ ۲/۱درصد عنوان کرد.

وی افزود: این امر بیانگر میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای به ازای تولید ناخالص داخلی است که فرسودگی و قدیمی بودن صنایع، ارزانی بهای سوخت، بی‌توجهی به راهکارهای بهبود بازده انرژی در واحدهای تولیدی و انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از سوزاندن گازهای همراه از دلایل انتشار آن است.

عباس پور، گفت : بخش نفت، سهم بسزایی در انتشارگازهای گلخانه‌ای در کشور داشته و کشور برای برآورده کردن نیازهای توسعه آتی خود نیازمند سرمایه گذاری در بخشهای مختلف صنعت نفت است.

وی افزود:این امر علاوه بر کاهش نشر، موجب صرفه جویی در مصرف انرژی و حفاظت از منابع و ذخایر طبیعی و همچنین افزایش امنیت عرضه سوخت و بالا رفتن توان صادراتی کشور می‌شود.

"عبدالرضا کرباسی" استادیار دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران نیز، با اشاره به آمار ارایه شده از سوی مراجع بین‌المللی میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در مناطق مختلف جهان اعم از توسعه یافته و در حال توسعه، گفت:
به طورکلی میزان انتشارگازهای گلخانه‌ای در جهان طی سال ‪ ۲۰۰۰میلادی، معادل ‪ ۲۳میلیارد و۴۴۴میلیون تن معادل دی اکسید کربن بوده است.

وی ادامه داد: در کشور ایران طی سالهای ‪ ۱۹۹۴و ‪ ۲۰۰۰میلادی به ترتیب انتشار گازهای گلخانه‌ای معادل ‪ ۳۳۷میلیون و ‪ ۴۹۱میلیون تن معادل دی اکسید کربن گزارش شده است.

این کارشناس، گفت: براساس بررسی‌ها،بخش نفت و گاز با سهم ‪ ۳۵درصدی، بخش عمده‌ای از انتشارات گازهای گلخانه‌ای را به خود اختصاص داده است.

کرباسی افزود: بدین منظور با تعیین میزان انتشار فصلی گازهای گلخانه‌ای از بخش نفت و معرفی شاخص‌های مناسب در راستای توسعه پایدار با رعایت ملاحظات مربوط به گرمایش جهانی و کمی‌کردن این شاخص‌ها، می‌توان پس از ارزیابی جایگاه بخش نفت کشور نسبت به سایر مناطق، هدف‌گذاری جهت بهبود شاخصهای مورد نظر را انجام داد.

به گفته وی، در نهایت با نیل به هدف‌گذاری های انجام شده می‌توان به توسعه پایدار در بخش نفت کشور دست یافت.

"محمدصادق سخاوت جو" کارشناس مسوول مرکز تحقیقات و مطالعات محیط زیست و انرژی نیز به خبرنگار ایرنا، گفت: بر اساس هدف بهبود شاخص‌های معیار و کاهش نشر در کشور و با توجه به سهم انتشار گازهای گلخانه‌ای بخش نفت کشور در حدود ‪ ۳۵درصد کل انتشار گازهای گلخانه‌ای در کشور است می‌توان میزان کاهش نشر گازهای گلخانه‌ای را در افق سال ‪ ۱۴۰۰در صنعت نفت مشخص کرد.

وی افزود: براین اساس محدوده کاهش نشر براساس شاخص‌های سه گانه در بخش نفت کشور از ‪ ۱۸میلیون تن معادل دی اکسید کربن تا ‪ ۶۷میلیون تن معادل دی اکسید کربن است.

سخاوت جو، گفت: میزان نشر گازهای گلخانه‌ای به ازای تولید ناخالص ملی در افق سال ۱۴۰۰باید معادل حدود ‪ ۶۶میلیون تن دی اکسید کربن باشد که برای تحقق این امر نیازمند فناوری‌های روز دنیا هستیم.

 

/ 2 نظر / 46 بازدید
مهناز

بسیار آموزنده بود...ما هم در وبلاگمان اشاره ای به این موضوع داشته ایم...سری هم بما بزنید...[گل][گل]

مهرزاد

این روند رو به رشد گازهای گل خانه ای زنگ خطری جدیه اما کو گوش شنوا !!