بازتاب ساخت 700 کیلومتر آزاد راه روی دریای خزر

وامانظردکتراسماعیل کهرم دراین خصوص:

دکتراسماعیل کهرم، متخصص محیط‌زیست و استاد دانشگاه درباره این طرح به «ملت ما» می‌گوید: «از قدیم گفته‌اند سنگ بزرگ علامت نزدن است و ما امیدواریم که این ضرب‌المثل برای این طرح تحقق پیدا کند.»او در ادامه می‌افزاید: «در صورت اجرای این پروژه تمام سواحل دریای مازندران در کشور (از گیلان تا گلستان) تخریب می‌شود و این یک فاجعه است.»کهرم علت امر را اینگونه بیان می‌کند: «از آن‌جا که در قسمت کم‌ عمق ساحل درجه حرارت آب بالاتر است و نور در آن نفوذ می‌کند، زیستگاه بسیاری از جانوران هم از نظر گونه و هم از نظر تعداد است. به همین دلیل است که تا عمق 6 متری دریا در کنوانسیون رامسر و در کنار تالاب‌ها به ثبت رسیده است. درحقیقت می‌توان گفت که تمام دریا یک طرف قرار دارد و در طرف دیگر ساحل، تنوع زیستی و تعداد بالای آبزیان قرار دارد. در عمق 900 متری دریا خبری از حیات نیست و اگر هم باشد، محدود است.»این استاد دانشگاه در ادامه می‌افزاید: «در صورتی که این پروژه اجرا شود، از انزلی گرفته تا چراغ پشتان و از امیرکلایه گرفته تا خشکه‌داران از بین می‌رود. پس از آن نیز نوبت به تالاب مهم و بین‌المللی میانکاله می‌رسد.»دکتر کهرم در ادامه می‌گوید: «دریا از منظر زیباشناختی نیز در معرض آسیب است. با هزینه بسیار زیاد، می‌خواهیم محیط‌زیست را از بین ببریم. زیستگاه جانوران دریایی را تخریب کنیم که مرگ آنها را در پی دارد و ساحل را به منظره‌یی زشت مبدل کنیم.»این متخصص محیط‌زیست در پاسخ به این گفته استاندار گیلان مبنی بر اینکه چون آزادراه روی دریا ساخته می‌شود، خطری برای محیط‌زیست محسوب نمی‌شود، می‌گوید: «حیات از آب ایجاد شده است. حیات از آب‌های نیمه شوری چون دریای مازندران و تالاب‌ها ایجاد شده است. ارزش یک تالاب که سواحل دریای مازندران را هم دربرمی‌گیرد، 10 برابر بارورترین زمین‌های کشاورزی است. یعنی یک هکتار تالاب 10 برابر یک هکتار از مزرعه زعفران برای انسان‌ها فایده دارد. محیط‌زیست، تنها جنگل نیست. جنگل تنها یکی از زیستگاه‌هاست.»کهرم با انتقاد از شیوه نگرش مسوولان به محیط‌زیست می‌گوید: «بسیاری از مسوولان گمان می‌کنند با ساختن پل یا عوض کردن نام یک شهر می‌توانند ماندگار شوند در حالی که با استناد به اصل 50 قانون اساسی که حفظ محیط‌زیست و رساندن آن به دست نسل‌های آینده را یک وظیفه عمومی تلقی کرده است، تحویل محیط‌زیست سالم به آیندگان، نام‌ها را ماندگارتر خواهد کرد.»او در پایان می‌گوید: «برخی مسوولان استانی که مدام بر طبل اجرای این پروژه می‌کوبند با توجه به تجربیات مشابه در کشور، خود نیز می‌دانند که این پروژه در زمان آنها به بهره‌برداری نخواهد رسید و این تنها کلنگ تخریب است که در زمان آنها به زمان می‌خورد.»با این همه مسوولان استانی مصمم بر آغاز این پروژه هستند. چنانکه روح‌الله قهرمانی استاندار گیلان می‌گوید: «کشور هم‌اکنون به یک کارگاه بزرگ راهسازی تبدیل شده است و استان گیلان نیز از این امر مستثنی نیست.»اگرچه اجرای چنین پروژه‌یی و در چنین ابعادی در هیچ کجای جهان سابقه نداشته است، این مقام مسوول اجرای طرح‌های دیگری را نیز اعلام کرده است: طرح‌های گردشگری، ساخت هتل، استخر شنا و پارک آبی، مجموعه‌های ورزشی، استخرهای پرورش ماهی، پارک جانوران دریایی نیز در این طرح بزرگ پیش‌بینی شده است.

منبع١:

http://hoomanjangali.persianblog.ir/

  

 

/ 22 نظر / 146 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیده معصومه قرشی

سلام . اميدوارم كه حالتون خوب باشه. از اين مسائل زياد هست. ما كه پوست كلفت شديم. كمربندي آزادگان را به عنوان ديوار سبز دور تهران كشيدند و با كلي هزينه سرتاسرشو درخت كاشتند و هزينه نگهداري دادند و حالا به چه راحتي تمام درخت هارو قطع كردن تا كمربندي را پهن تر كنند اين به چه قيتي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اقلیدی

با سلام لطفا از وبلاگ کلید فارس دیدن نمائید . fars-key.blogsky.com موفق باشید

موج ششم وبلاگستان

طبيعت ايران قربانگاه پاسداران محيط زيست، چرا؟ ليست سياه محيط زيست ايران در سال 89 با مرگ چهار محيط بان مظلوم كاملتر شد. با كشته شدن اين چهار عزيز ايراني، وبلاگستان سبز محيط زيست وارد يك هفته عزاي عمومي شده است. در همين راستا از تمامي فعالين محيط زيست ايران انتظار مي رود كه با اين موج همراه شده و در حمايت حافظان طبيعت اين مرز و بوم اقدامي در خور شان و عظمت اين شير مردان ايراني نمايند.

رسولی

سلام.لطفاوبلاگ مارالینک کنید. گروه مادرراستای خدمات آموزشی به دانشجویان کلیه گرایش های محیط زیست سعی درایجادبستری مناسب برای علاقمندان نموده است.

ایمن رفاه قرن

سلام دوست عزیز وبلاگ جالبی داری من که خیلی خوشم اومد.اگه مایل به تبادل لینک هستی منو با نام نماینده فروش سیستم های حفاظتی لینک کن[لبخند]

سردبیر

بهار یک نقطه دارد نقطه آغاز بهار زندگیتان بی انتها باد سال نو پیشاپیش مبارک [گل]

لیلا عباسی

سلام عزیزم منم اول همین رو شندیم ولی بعد مثل اینکه تصمیم گرفتن جاده کناره دریا رو 2طبقه کنند!!! روش پل بزنند به هر حال هر روز نظرشون عوض می شه . . . راستی گلم امروز کنکور ارشد دانشگاه آزاد بود....

عاطفه

آفرین روشنک جون وبلاگ قشنگی داری