محیط زیست وانرژی

مشکلات زیست محیطی که به طور فزاینده ای طیف وسیعی از آلودگیها، خطرات و تخریب زیست بوم را در بر گرفته اند ابعاد محلی، منطقه ای و جهانی یافته اند. قسمت اعظم مشکلات زیست محیطی ناشی از تولید انرژی، تبدیل و استفاده نهایی از آن می باشد که این عوامل یا در بروز مشکلات زیست محیطی دخیل بوده و یا به طور مستقیم مشکل آفرین می باشند. در ذیل به 11 مورد معضل زیست محیطی اشاره می شود که انرژی در ایجاد آنها نقش مهمی را برعهده دارد.

-        اتفاقات عمده زیست محیطی

-         آلودگی آب

-        آلودگی دریا

-        کاربری اراضی و اثر استقرار

-        تشعشع و رادیو اکتیویته

-        دفع زائدات جامد

-        آلاینده های خطرناک هوا

-        کیفیت محدود هوا

-         رسوب اسید

-        کاهش ازن استراتوسفری

-        تغییرات جهانی آب و هوا

 

کنش بین انرژی و محیط زیست پیچیده بوده و به طور ثابتی رو به رشد است. افزایش آگاهی در مورد تاثیر مشکلات زیست محیطی بر فعالیتهای اقتصادی (به طور کلی) و انرژی (به طور اخص) به معنای آن است که بسیاری از ملاحظات زیست محیطی کاملاً جدید می باشند. در نتیجه، آگاهی و دانش در خصوص مکانیزمهای واقعی اثرات چنین فعالیتهایی کامل و مکفی نبوده و حتی در پاره ای از موارد تعمق برانگیز است. مطالب این فصل در برگیرنده خطرات موجود در مورد آلاینده ها و همچنین ارتباط علت و معلول میان فعالیتهای انرژی، آلودگی و اثرات زیست محیطی است. اهمیت فعالیتهای وابسته به انرژی در رابطه با ایجاد آلودگیهای عمده در جدول 6-1 خلاصه شده است.

 

6-1-1 اتفاقات عمده زیست محیطی

منازعه عمومی وسیعی در مورد خطرات زیست محیطی ناشی از فعالیتهای صنایع به انجام رسیده است. این منازعات عموماً  بر اتفاقات عمده زیست محیطی تمرکز یافته اند. افزایش آگاهی عمومی با اصل توسعه ساختارهای صنعتی که خود باعث افزایش تولید و افزایش مبادله مواد خطرناک می گردد، بیشتر در ارتباط است. شهرنشینی و افزایش جمعیت نیز نقش عمده ای در وخیم نمودن اتفاقات عمده زیست محیطی (به صورت مرگ انسانها و همچنین زخمی یا معلول شدن آنها) دارد. در نهایت، گرچه اتفاقات عمده صنعتی همیشه باعث صدمات بزرگ زیست محیطی نمی شوند اما آگاهی از به خطر افتادن منابع اکولوژیکی به میزان زیادی افزایش یافته است.

در تعیین اتفاقات عمده زیست محیطی، تهیه فهرستی جامع از فعالیتهای مرتبط با انرژی بدون معنا است. زیرا تمایز اتفاقات واقعی و ادراکی بسیار متغیر بوده، علاوه بر آن تعیین میزان صدمات جوی ناشی از یک واقعه نیز میسر نمی باشد. پاره ای از مهمترین خطرات ناشی از فعالیتهای مرتبط با انرژی (واقعی و ادراکی) بدین قرار است:

 

انفجار و حریق در ساحل و در دریا به علت تولید، پالایش ، حمل و نقل و استفاده از نفت و گاز (مانند ایجاد حریق در پالایشگاهها، مخازن ذخیره گاز، انفجار خطوط انتقال و غیره...).

آلودگی دریا در اثر تصادم نفتکشها و همچنین آلودگی آب و خاک در اثر نشت مواد هنگام حمل و نقل به وسیله خط آهن.

آزاد شدن مواد رادیو اکتیو در اثر حوادث اتمی در طی فرآیند تولید انرژی اتمی، حمل و نقل، پالایش و یا ذخیره کردن مواد رادیو اکتیو (سوخت یا زائدات).

سیل و رانش زمین در اثر خرابی سدهای برق آبی.

نشست و رانش زمین در اثر فعالیتهای بهره برداری از معادن و همچنین انفجار در معادن.

 

 

 

جدول 6-1 اهمیت فعالیتهای انرژی در تولید آلاینده های هوا

مواد آلاینده

درصد انسانساخت از کل

فعالیتهای انرژی

سهم آزاد سازی انرژی    (برحسب%)

% از کل

%از انسانساخت

SO2

(3)45

(3)40

(3)90

-احتراق ذغال سنگ               (1)80

-احتراق نفت                            (1)20

NOX

(3)75

(3)64

(3)85

-حمل و نقل                             (1)51

- منابع ثابت                           (1)49

سرب

(3)100

(3)90

(1)90

-حمل و نقل                              (2)80

-احتراق در منابع

 ثابت(شامل

خاکسترسازی)                           (2)20

ذرات معلق

(3)4/11

(3)5/4

(1)40

-حمل و نقل                                (1)17

- مصارف برقی                           (1)5

- احتراق چوب                            (1)12

کربن آلی فرار

(1)5

(3)

/ 16 نظر / 213 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پری

سلام گلم. چقدر خوشحال شدم از اینکه لیلا بهتر شده. خدا رو شکر... من امسال ارشد شرکت کردم اما برنامه ای ندارم براش. سال بعد به امید خدا میخوام جدی تر روش کار کنم. امسال شرایط مناسبی برای درس خوندن نداشتم، منظورم از لحاظ درونیه. تا بعد...

ش

دهها كتاب، مقاله، خبر، كنفرانس و ... در زمينه سيستم مديريت بهداشت ايمني و محيط زيست hsems ، مديريت ريسك، پدافند غير عامل و... در وبلاگhttp://hsems.persianblog.ir

ژاله

http://www.thepetitionsite.com/1/animal-protection-law-in-iran سلام عزیزم ميدونم وقت كمه و دير جنبيدم. ولي باز هم امضا كردن پتيشن اگر تعداد زياد بشه شايد كمكي باشه براي حيوانات بيگناه اين سرزمين.

سونیا

سلام روشنک جان.... خوبی عزیزم؟درس هاچطوره؟خوب پیش میره؟ راستی امتحانات تمام شدیک سری هم به مابزنید.[گل]

سونیا

سلام روشنک جان.... خوبی عزیزم؟درس هاچطوره؟خوب پیش میره؟ راستی امتحانات تمام شدیک سری هم به مابزنید.[گل]

پری

15 خرداد، 5 ژوئن، روز جهانی محیط زیست رو به شما دوست گرامی و عزیزم تبریک میگم. سبز و آفتابی باشی و همیشه آسمونی![گل]

مرجانک

با درود و آرزوی بهترین ها طبیعت نگهدارت باد . [گل]

دوست شما

­ هر غذاي خوبي براي شما خوب نيست چون بدن انسان‏ها با غذا‏ها يكسان رفتار نمي‏كند. تعيين اينكه يك مادة غذايي چه خاصيتي دارد بسادگي ممكن است اما گفتن اينكه آن مادة ي غذايي بر همة انسان‏ها تأثيري يكسان يا حتي مشابه دارد درست نيست. اين بدن شماست كه تصميم مي‏گيرد هرغذايي را چگونه بپذيرد و چه تأثيراتي را از آن قبول كند و اين چشم شماست كه در قدم اول يك غذا را براي بدن معنا مي‏كند. جسم مي‏تواند آب خالي را هم به مواد بسياري تبديل كند و تأثيراتي از آنها بگيرد كه ظاهراً در آنها نيست. مي‏تواند از زهر دارو را استخراج كند و يا دارو را به زهر تبديل كند و بنابراين با خوردن دارو مسموم شود. شعور جسم، اگر موافقت نمايد مي‏تواند از نمك شيريني را بگيرد و نان را به جاي گوشت بخورد. پس با ذهني آماده غذا بخوريد، زيرا در اين صورت غذاي خوب اثر خوب‏تر را بر شما خواهد گذاشت و اگر با ذهن ناهماهنگ غذا بخوريد، اثر خوب غذا در شما به بدي تبديل مي‏شود و تأثيرات بد غذا هم در شما بدتر خواهد شد. (1) ­ وقتي در زميني مرده‏ها را خاك مي‏كنند به آنجا قبرستان مي‏گويند. پس وقتي كه بدن خود را به غذاهاي مرده، غذاهايي كه خالي از نور و حيات است،