مهریاتخریب طبیعت؟!

 

یکی از مکان هایی که احداث مسکن مهر در آن، خسارت های قابل توجهی به محیط زیست منطقه وارد می کند، پروژه گیلاوند در شهرستان دماوند است. پیش از این و حدود 9 سال پیش شاهد زمین خواری گسترده یکی از سیاستمداران در این شهرستان و قلع و قمع درختان بودیم که با اعتراض گسترده مردم منطقه و نماینده وقت آنها در مجلس مواجه شد. اما این بار به نظر می رسد نوبت وزارت مسکن و وزارت دفاع است که با قطع درختان منطقه، در صدد احداث مجموعه مسکونی بزرگی در این کوهپایه خوش آب و هوا هستند.

پیش از این مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان وزارت دفاع درباره روند اجرای طرح مسکن مهر و زمین‌های واگذار شده به این تعاونی گفته بود: زمین‌های تخصیص شده به موجب طرح مسکن مهر در گیلاوند بهترین نقطه دماوند است و هزار و 560 واحد در برنامه فاز اول پیش‌بینی شده است. متولی اجرای این طرح اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که با همکاری شرکت‌های قدر سازنده و زیرمجموعه خود کار آماده‌سازی و زیرسازی را انجام داده‌اند.

سازه های آهنی به جای درختان جوان
ساخت مسکن مهردر نیمه شمالی کشور که زمین عاری از درخت وپوشش نباتی در آن چون کیمیاست، ایجاب می کند که متولیان امر در انتخاب اراضی جهت ساخت مسکن مهر دقت نظر بیشتری کنند. گر چه از دید برخی دولتمردان اراضی جنگلی، مرتعی، نهالستان ها، ایستگاه های تولید بذر وباغ گیاهشناسی وجنگلکاری های مصنوعی، زمین مناسب و مرغوب برای ساخت مسکن مهر به شمار می آیند؛ اما خسارتهای ناشی از ساخت ساختمان در این اراضی، نتیجه ای جز نابودی ذخایرموجود نداشته وساخت مسکن بر این اراضی، بنیانی ناپایدار را رقم خواهد زد. به نظر می رسد برخی مسوولان، به عوارض زیست محیطی تصمیم های خود، توجه چندانی ندارند. به عنوان نمونه، می توان به تخریب بزرگترین پارک جنگلی دماوند در اقدامی شگفت انگیز برای ساخت خانه های طرح مسکن مهر اشاره کرد.

مهرداد مسیبی از فعالان زیست محیطی در این خصوص می گوید: این جنگلکاری پیش از این قرار بود به پارک جنگلی تبدیل شود و احداث امکانات مربوطه نیز از قبیل آلاچیق و سرویس بهداشتی در آن آغاز شده بود اما در سال گذشته این فعالیتها متوقف شد و در پی آن تابلوهایی با عنوان زمینهای طرح مسکن مهر و طرح مسکن 99 ساله در کنار آن نصب شد. بنابر گزارش ها هم اکنون قلع و قمع درختان این پارک جنگلی آغاز شده است.

جنگلکاری مذکور به مساحت بیش از 500 هکتار در محل ورودی شهر دماوند، در جاده فیروزکوه از سمت بومهن قبل از گیلاوند واقع است و در سال 1374 توسط شهرداری دماوند با همکاری اداره منابع طبیعی دماوند انجام شده است. گونه اصلی استفاده شده سرو نقره ای بوده و گونه های همراه زبان گنجشک، سنجد، بادام، سرو خمره ای نیز به چشم می خورند.

در دماوند متولیان منابع طبیعی که سالها پیش اقدام به کشت جنگل دست کاشت در مدخل ورودی گیلاوند کرده بودند خواستار تغییر محل احداث ساختمانهای مسکن مهر به فاصله 100 تا 200 متر شدند که پس از مخالفت با این پیشنهادآن ها، این درختان قطع وسازه های آهنی به جای این درختان بر زمین نشانده شدند.

از ساری تا دشت مغان
نجاوز مسکن مهر به محیط زیست، منحصر به گیلاوند نیست. چندی پیش در ساری به رغم مخالفت بهره بردار مرتع که دیوار به دیوار جنگل بود، به دلیل انجام پروژه ملی مسکن سازی مهر، این مرتع با پرداخت حقوق عرفی از بهره بردار پس گرفته  شد و برای ساخت ساختمان در مجاورت جنگل اختصاص یافت. البته امید است این ساخت وساز به درختان موجود جنگل آسیبی نرساند و وجود جمعیتی در کنار جنگل، حقی جهت تخریب وتجاوز ایجاد نکنند.

از همین دسته واگذاری ها می توان به دور زدن قانون جهت تملک یکصد هکتار از اراضی ایستگاه تولید بذر در اردبیل اشاره کرد. قانون، صراحتا واگذاری اراضی ایستگاه های تولید بذر کشور را ممنوع دانسته است.؛ بویژه ایستگاه هائی که دارای طرح مصوب بوده وطرح مذکور به عنوان معارض، مانع از واگذاری سطوح ایستگاه می شود. با این حال در اردبیل با هماهنگی ثبت اسناد واملاک محل، 100 هکتار از ایستگاه تولید بذر جدا وسند آن اصلاح شد تا امکان واگذاری آن فراهم شود و مسکن مهر در آن احداث شود. کسانی که با موقعیت ایستگاه مادری مغان واقع در پارس آباد آشنا هستند، واقفند که در نزدیکی شهر پارس آباد اراضی ملی ومستثثنیات جهت خرید از مردم برای این کار، به اندازه کافی موجود است ونیازی نبود که حتما از این ایستگاه که در مجاورت شهر پارس آباد قراردارد استفاده کنند. اگر قرار به بی مهری به داشته ها واندوخته های موروثی این زیست بوم باشد شاید در آینده پس از باغ گیاهشناسی گرگان نوبت باغ بوتانیک وجنگل سرو سیمین پردیس کرج، اراضی حیدر آباد، حصارک کرج و ... باشیم.

پ.ن1: هم اکنون درسکوت فعالین محیط زیست این پروژه باروندبی سابقه ای  دردماونددرحال اجراست.

پ.ن 2:بخاطرغبارموجوددرمنطقه عکس هاشفاف نیستند.

منبع مطلب:

لحظه نیوز

درهمین رابطه:

http://hoomanjangali.persianblog.ir/1388/7/

عکس ها:چشمهای همیشه بیدارزمین

/ 14 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جواد

سلام امروز اومدم بگم بالاخره كد شناسايي افراد مخفي در وبلاگ رو هم راه اندازي كرديم تا دوستان بتونن يك سايت اختصاصي شناسايي افراد مخفي بزنن يا اينكه توي وبلاگشون اين كد رو استفاده كنن اميدوارم تونسته باشم خدمتي به وبلاگنويسان ايراني كرده باشم موفق و پيروز باشد

پويان

سلام درود به شما .پست زيبا و جالبي بود. با دو نکته روز!! براي سلامتي شما بروزم خوشحال ميشم بيايد و نظرتونو بگيد موفق باشيد

doste mohite zist

mamnon man ba nazar shoma moafegham hanoz mano link nakardida.

doste mohite zist

mamnon man ba nazar shoma moafegham hanoz mano link nakardida.

مرد خاکی

درود بر بانو متین فر... مهر اسمش هست ولی مفهوم و معنی اش اسم رمزی است و بر خطرات این مهر مرهمی نیست و رحمی نیست و ترحم هم نی! شاد زی[گل]

فرزاد ویسانلو

سلام خانم متین فر. طبق قوانینی که خودشون برای خودشون می نویسن این کار ممنوع بوده و نمیشه یک جنگل حتی دست کاشت رو دچار تغییر کاربری کرد. اما کی به قانون اهمیت می ده؟!!! بهرحال از اطلع رسانیتون ممنون. من حتما از این موضوعات مفید وبلاگها در کلاسها مطرح می کنم تا روشنگری بشه. موفق باشید و مسرور

سوده رجبی

[گل][گل][خجالت]

نازی جون

من کاملاً موافقم و جای بسی تأسف که به جای بالا بردن فرهنگ درختاری و تقویت کمربند های سبز اطراف منطقه یک همچین چیزهایی رو شاهدیم

سلام منم تعدادی عکس دارم چطور بفرستم

دانلود و آموزش

سلام. اگر بتونید مطالب وبلاگتون رو آرشیو کنید و به صورت PDF برای دانلود بذارید خیلی خوب میشه.