جنگل های بلوط دناپاکتراشی شد.

از جمله اتفاقات اخیر تخریب جنگل های بلوط زاگرس مرکزی در منطقهاستحفاظی دنا توسط شرکت ملی گاز به منظور انتقال خط دهم لوله گاز بندر عسلویه بهمناطق شمال و شمال غرب کشور است. مجریان شرکت ملی گاز با وجود مسیرهای دیگر کهخسارت کمتری به طبیعت وارد می کرد، مسیری را انتخاب کرده اند که هزاران درخت قربانیتصمیمات نادرست آنان شده است و هم اکنون شام غریبان دیگری برای جنگل های ایران وعلاقه مندان به طبیعت را رقم زده اند. آنان با شکستن تنه های بلوط، شاخه هایانسانیت را هدف قرار دادند و هم اکنون دوستداران این آب و خاک، خبر دلخراش هجوم بهدرختان بی پناه را با چشمان نمناک، بغض های شکسته و فریادهای بریده به هم می رسانندو در سوگ شام غریبان جنگل های زاگرس، به دلیل بی رحمی برخی از همنوعان حضوریسرافکنانه، شرمسار و خاموش دارند.

در فاجعه پاک تراشی جنگل های بلوط دنا چند نکته مهم وجود داردکه پرداختن به آنها شاید تکراری هم باشد اما لازم است از مسوولان سازمان حفاظت محیطزیست به عنوان متولی منطقه حفاظت شده دنا سوال کنیم که در زمان تخریب جنگل هایمظلوم دنا از حوالی روستای سینه نمک تا حوالی بنستان و به طرف دشت جنوب غربی میمند،به طول شش کیلومتر و به عرض ۲۱ الی ۲۸ متر که عرصه یی حدود ۱۴ هکتار جنگل بلوط وگونه های دیگر گیاهی ناحیه زاگرس پاک تراشی شده است، کجا تشریف داشتند؟ آیا وظایفاصلی آنان حفاظت و حراست از منطقه تحت مدیریت شان است یا برآورد نوع و محدوده هایتخریب و اعلام میزان خسارت های قانونی؟ آیا وصول یک میلیارد یا ۲۱۰ میلیارد تومانخسارت از متجاوزان، جبران حتی بخش کوچکی از فاجعه عظیم زیست محیطی موجود و تخریبموصوف را می کند؟ و اگر بر این باورند، بنده اعلام می کنم که اگر ۲۱۰ میلیارد تومانتبدیل به ۲۱۰ میلیارد دلار هم شود حتی قادر به احیای ۱۰ اصله درخت جایگزین نخواهندشد و اگر این را هم باز باور ندارند پای صحبت زیستمندان منطقه دنا و جنگل نشینانزاگرس بنشینید و گوش دل بسپارید به باورهای قلبی آنان که متاثر از دانش بومی شان وتجاربی که بر اثر موانست با طبیعت پیدا کرده اند، می گویند هنگامی که بتوان به یکشاخه درخت نورس بنه یا بلوط یک عدد مشک آب یا یک عدد چقه (پالتو پشمین چوپانی) آویزان کرد که شاخه آن نشکند به این معنا است که آن درخت بیش از یکصد سال سن دارد. قابل ذکر است اینجانب چند سال پیش و در جوار منطقه تخریب شده به همراه ۴۲ نفر ازکارشناسان طبیعت و محیط بانان زحمتکش در سایه یکی از درختان بلوط منطقه دنا ناهاررا صرف کردیم و به استراحت پرداختیم، در زیر درخت بلوطی که مانند درختان قلع و قمعشده چند قرن شاهد ریزش برف دنا بودند و شاید اصلاً فکر نمی کردند مهر ماه امسالپاییز دل انگیزشان توسط برخی انسان های نابخرد یکباره به زمستان مبدل شود و هرگزصدای غزل مستی بلبلان را بر شاخسار بهاری شان نشنوند.

حال مقایسه فرمایید که هیچ چیز دیگر و هیچ عدد و رقمی نمی تواندجبران کننده لطمه زیانبار و بحران زیست محیطی موجود باشد. آیا شما می توانید بهموازات مدت زمان تخریب انجام شده، تنها یک درخت را جایگزین هزاران درخت قربانی شدهکنید که چوپان خسته از راه چقه خویش را به آن تکیه دهد و دیگر نگوید «کجای این شبتیره بیاویزم قبای ژنده خود را؟»

شایان ذکر است عملکرد سازمان متولی در تخریب موصوف حتی بیانگرنوشدارو پس از مرگ سهراب هم نیست. متاسفانه عملکرد ضعیف سازمان های ذی ربط درنگهداری از ارزش های طبیعی، ملی کشور موجب شده است که ما هم به عنوان یک ایرانیهمواره شرمسار فرزندان خویش و نسل آتی باشیم.

گفتنی است عوامل متعددی موجب بروز فاجعه زیست محیطی دنا شده استکه از جمله می توان به عدم هماهنگی سازمان های دولتی نظیر اداره حفاظت محیط زیست واداره منابع طبیعی کهکیلویه و بویراحمد اشاره کرد. شاید اگر در مورد تعیین مسیر خطلوله گاز موصوف توسط سازمان های فوق بررسی جدی و هماهنگی لازم صورت می پذیرفت و ازموازی کاری پرهیز می شد هم اکنون جنگل های شاداب و کهنسال منطقه دنا همچنان پناهگاهانواع پرندگان و مامن سنجاب های ناحیه زاگرس بود و جنگل مذکور ویران و تبدیل بهغمکده نمی شد.

شاید اگر در تصمیم سازی های بخش دولتی حضور، مشارکت و مدیریتجوامع محلی و حضور جدی دلسوختگان و حامیان محیط زیست را لحاظ می کردند هم اکنونشاهد به مسلخ کشیدن انبوه درختان بی پناه که هر کدام شان در طول عمر ۳۰۰ الی ۴۰۰ساله خویش به زمین و بشریت فایده رسانده اند، نبودیم.

شایان ذکر است منطقه ۱۹ساله حفاظت شده دنا در حد فاصل چهاراستان فارس، کهکیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری و اصفهان قرار دارد که بهدلیل گستردگی و مرتفع بودن آن و دارا بودن ۴۷ قله فراتر از چهار هزار متر، از جملهذخیره گاه های ژنتیک گیاهی و جانوری و یکی از حوضه های مهم آبخیز کشور به شمار میآید که به دلیل ویژگی های ارزشمند زیست محیطی حتی قابلیت تبدیل شدن به پارک ملی رادارد، اما به دلیل مدیریت ضعیف سازمان متولی در چند سال اخیر شاهد تعرضات سود جویانبه عرصه های طبیعی و خانواده های گیاهی و جانوری منطقه هستیم که از جمله عواملتهدید کننده و مخرب، هجوم چوپانان و عشایر به ارتفاعات، مراتع و زیستگاه های جانوریدنا است که از بهار سال ۱۳۸۶ شروع شد و همچنان با تعرض و چرا در مناطق امن دنا ونقاط حائز اهمیت دیگر نظیر شهلی آباد، چشمه آب اسپید، تنگ رود قر، ارتفاعات گل پری،دره اتابکی، منطقه آسمانی، برخی از ارتفاعات دنای شرقی و... ادامه دارد. موضوعموصوف و تجاوز به عرصه های استحفاظی مقدس دنا در وهله اول تخریب اکوسیستم کم نظیردنا و به هم خوردنتعادل و توازن اکولوژیکی دنا را به همراه داشته و ثانیاً اعمالمدیریت و اتخاذ رویه واحد متولی را مخدوش کرده و طی آن خسارت های زیست محیطی جبرانناپذیری را به مواهب طبیعی و انفال منطقه دنا به بار آورده است و این در حالی استکه منطقه مرتفع دنا به عنوان یکی از منابع مهم آبخیز کشور نقش موثری در تامین حدودنیمی از آب کشور و رونق اقتصادی چندین استان ایفا می کند و حداقل به همین دلیل باید

/ 14 نظر / 161 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آیدا

[گل][قلب][گل][گل][گل][لبخند][قلب]

کلبه شکار

مجموعه ای از بهترین فیلمهای شکار شامل: 1- شکار کبک 2- شکار خرگوش 3- شکار گراز در کوهستانهای اسپانیا 4- شکار گراز رکورد در مجارستان 5- شکار قوچ در آلاسکا 6- شکار انواع غاز و مرغابی 7- ... به سری فیلمهای سایت کلبه شکار اضافه شده است .شما میتوانید با عضویت در سایت کلبه شکار از آخرین مقالات واخبار مطلع شوید. به امید دیدار شما در سایت کلبه شکار.

کلبه شکار

مجموعه ای از بهترین فیلمهای شکار شامل: 1- شکار کبک 2- شکار خرگوش 3- شکار گراز در کوهستانهای اسپانیا 4- شکار گراز رکورد در مجارستان 5- شکار قوچ در آلاسکا 6- شکار انواع غاز و مرغابی 7- ... به سری فیلمهای سایت کلبه شکار اضافه شده است .شما میتوانید با عضویت در سایت کلبه شکار از آخرین مقالات واخبار مطلع شوید. به امید دیدار شما در سایت کلبه شکار.

مرد خاکی

[گل] امیدوارم که حداقل چند تا سنجاب جوانمرد اونجا باشه که بتونه به احیا هر چند کوچک جنگل ها کمک کنه... پیروز باشید[گل]

سلول

شکار از جمله نشانه های توحش در انسان معاصر است . بخصوص که ما دیگر شکار برای بقا (در انسان) نداریم . انسان فقط برای تفریح شکار می کند که از نظر اخلاقی ، شرعی و اکولوژیک ناپسند و مردود است . لذا تبلیغ برای شکار و ترویج آن بوسیله’ فیلم و سایت و نشریات بسیار نکوهیده و نفرت انگیز است . همه’ موجودات حق حیات و بقا دارند .

رضا

سلام لطفا بهwww.riga.irسری بزنید

مرضیه

سلام گروه حاميان حيوانات پستي كه راجع به اهوان بود خوندم جالب بود سايت خوبي داري موفق باشي ممنون از حضورت

لیلا

[ماچ]