محصولات تراریخته وناسازگاری بامحیط زیست

فرانسه تولید ذرت تراریخته را نپذیرفت

فرانسه نیز مانند آلمان از کشت ذرتهای تراریخته شرکت آمریکایی مونسانتو جلوگیری کرد. آلمان چندی پیش از ورود ذرتهای تراریخته ژنتیکی به نام MON 810 جلوگیری کرد.
این ذرت حاوی سمی است که باعث از بین رفتن آفات ذرت میگردد اما با ترشح این سم به محیط زیست نیز معلوم نیست چه اتفاقی خواهد افتاد.
این ذرت تراریخته حاوی ژن باسیلوس تورینجنسیس(
BT) است که از خود سمی ترشح می‌کند که باعث از بین رفتن کرم ساقه خوار اروپایی ذرت می‌گردد.
آقای آلان چوپ وزیر اکولوژی فرانسه در مصاحبه با مجله ال پایس گفت که تا وقتی اثر این محصول تراریخته بر روی محیط زیست مشخص نگردد فرانسه این نوع ذرت را کشت نخواهد کرد. هنوز شرکت مونسانتو مدارکی مبنی بر بی ضرر بودن این ذرت بر روی محیط زیست ارایه نکرده است. او افزود البته تخقیقات بر روی محصولات تراریخته در زمینه دارویی و مواد غذایی در فرانسه ادامه خواهد داشت.
غذاهای تراریخته ژنتیکی اگرچه در آمریکای شمالی فروش بالایی دارد اما در اروپا به این غذاها حساسیت خاصی نشان می دهند. گروههای طرفدار محیط زیست در اروپا مخالفت شدیدی را با این محصولات از خود نشان داده اند و خواستار ممنوع کردن ورورد این نوع محصولات به محیط زیست هستند.

 

/ 3 نظر / 38 بازدید
مرد خاکی

با درود... اخیرا هم که در اصفهان تونستند بز رو شبیه سازی کنند!به همت دولت قبلی که به کام دولت فعلی رفت! کلا پیشرفت در سلول های بنیادی چیز خوبی است ولی تا حدی و کاربرد محصولات ژنتیکی در کشاورزی تا مرحله ای مجاز است ولی اروپایی ها کارشون درست تره تا آمریکایی ها... پیروز باشید[گل]

مهرگان

ایمدوارم بحثی که برای ورود این گونه ها و کاشت انها در ایران در مجلس مطرح شده بود به نتیجه مثبتی برسد. این گونه ها اثرات خطرناکی را می توانند بر محیط زیست داشته باشند

mahdi

مطلب جالبی بود. موفق باشید