کاهش ذخایرماهیان خاویاری وسهم ایران ازصادرات خاویارکاسپین

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر فونا و فلورای وحشی طی بیانیه ای از توافق کشورهای ساحلی دریای خزر بر سر سهمیه صادراتی خاویار خود برای سال 2010 خبر داد.
بر اساس این بیانیه ایران، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان طی توافقی سهمیه صادراتی محدودی برای خاویار و دیگر محصولات استروژن برداشتی از دریای خزر طی سال 2010 تعیین کرده اند و سهمیه ایران 800 کیلوگرم تعیین شد.
این در حالی است که صادرات خاویار ایران در سال 87 برابر 2 هزار کیلوگرم بوده است. ایران در این سال یک تن خاویار به آلمان، 500 کیلوگرم به بلژیک و 500 کیلوگرم به لوکزامبورگ صادر کرده است. صادرات خاویار ایران به خارج کشور در سال 88 صفر بوده است.
این توافق جدید که در جریان نشستی در تهران حاصل شده است به ممنوعیت تجارت بین المللی خاویار دریای خزر توسط این کشورها پایان می دهد. این کشورها در سال گذشته نتوانستند به توافقی در این زمینه دست پیدا کنند.
در بیانیه کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر فونا و فلورای وحشی آمده است: مقادیر توافق شده برای صادرات کمتر از سال 2008 است.
بر اساس این گزارش سهیمه ایران که مرغوب ترین خاویار دریای خزر را تولید می کند از 1000 کیلوگرم در سال 2008 به 800 کیلوگرم در سال جاری میلادی کاهش یافته است. سهمیه قزاقستان نیز از 1700 کیلوگرم در سال 2008 به 1500 کیلوگرم در سال جاری کاهش یافته است. سهمیه آذربایجان نیز که در سال 2008 بالغ بر 300 کیلوگرم بود در سال جاری به صفر رسیده است.
ذخایر ماهیان خاویاری دریای خزر در اثر صید بی رویه به شدت کاهش یافته است و این امر نگرانی هایی را در مورد انقراض این ماهیان پدید آورده است. به همین دلیل کشورهای ساحلی برای کنترل جمعیت این ماهیان علاوه بر اقدامات دیگر از سال 2001 سهمیه هایی را برای هر کشور در زمینه صادرات خاویار تعیین کرده اند.
در عین حال تعیین این سهمیه ها نمی تواند به معنای کاهش صید باشد چرا که سهمیه ای در زمینه صید و عرضه خاویار به بازار داخلی تعیین نشده است. صید غیرقانونی ماهیان خاویاری نیز خطری برای این ماهیان محسوب می شود.

منبع:خبرگزاری فارس

/ 4 نظر / 22 بازدید
مجید دریکوند

سلام بسیار استفاده کردم از اینکه این مطالب رو به آگاهی میرسونید ممنونم به دیده بان لرستان هم سر بزنید

مریم

سلام وبلاگت رو به پیوندهای روزانه ام اضافه کردم شما هم دوست داشتی منو اضافه کن به پیوندهات[چشمک]

صدف

[گل][گل][گل][گل]