برای نجات ژئو پارک قشم کمتر از شش ماه فرصت داریم

شاید بتوان به جرات گفت که ژئوپارک قشم، فشرده فلات ایران با اغلب چشم اندازهای طبیعی، ویژگی های پیکرشناختی و موزه حیات وحش آن است که این مجال را به مخاطب خویش می دهد تا در کمترین زمان ممکن، ایران را ببیند. بنابراین، ژئوپارک قشم می تواند فرصتی یگانه در حوزه مزیت های اقتصادی، گردشگری، محیط زیستی، علمی و فرهنگی برای ایران به ارمغان آورد. بر این بنیاد، یونسکو معتقد است ژئوپارک ها را نباید فقط سایت هایی برای مسافرت، مشاهده مناظر زیبا، تفریح یا طبیعت درمانی دانست، بلکه این قلمروها دارای همه شناسه های کلیدی برای حفظ میراث های زمین شناختی و کلاس های آموزشی برای کسب تجارب بیشتر در زمینه علوم زمین شناسی و پیکرشناسی زمین (ژئومرفولوژی) به شمار می روند. یعنی، ژئوپارک ها را باید مناطق حفاظت شده یی در نظر گرفت که برای رسیدن به سه هدف حفاظت، آموزش و توسعه ژئوتوریسم احداث شده و مورد مراقبت دایمی و هوشمندانه قرار می گیرند: مراقبتی که البته نیاز به سرمایه گذاری در هر دو بخش سخت افزار و نرم افزار دارد تا بتواند این اهداف را تحقق بخشد. به همین جهت است که کارشناسان یونسکو بطور مرتب و در مقاطع چهار ساله از همه ژئوپارک های ثبت شده دیدن کرده و نحوه مدیریت آنها را مورد پایش دقیق قرار می دهند تا دریابند که وضع مدیریت و حجم سرمایه گذاری های انجام شده در آنها تا چه اندازه منطبق با اهداف توسعه پایدار چنین عرصه هایی است. به دیگر سخن، اگر پس از چهار سال ژئوپارک ها با استانداردهای ذکر شده در یونسکو منطبق بودند به آنها کارت سبز تعلق می گیرد که نماد توسعه پایدار گردشگری و ژئوتوریسم در مناطق روستایی ژئوپارک است و اگر ژئوپارک طی این چهار سال هنوز به استانداردهای لازم نرسید به آن کارت زرد تعلق می گیرد که نماد فرصت است و اگر پس از این دوره زمانی باز ژئوپارک نتوانست اهداف توسعه پایدار را پیاده کند با کارت قرمزرنگ از شبکه ژئوپارک های جهانی یونسکو حذف می شود. و متاسفانه اینک خبر می رسد که ژئوپارک قشم نه تنها کارت زرد خود را حدود 18 ماه پیش دریافت کرده، بلکه تاگرفتن کارت قرمز هم فقط شش ماه فاصله دارد! چرا؟ به راستی چرا ارزش این مزیت ناهمتا را به درستی درک نکرده و به گونه یی عمل می کنیم که یا تا دقیقه 90 و مانند صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی 1998 در اضطراب و استرس باقی بمانیم .
    به نظر می رسد اگر عینیت بخشیدن به شعارها و برنامه های مطرح شده در بخش گردشگری موجود در سند چشم انداز 20ساله کشور جدی است، باید از تمام ابزارها و امکانات مالی و دانش بنیاد کشور مدد بگیریم تا کارت قرمز به ژئوپارک قشم داده نشود و این فرصت از دست نرود.

منبع: http://www.magiran.com/npview.asp?ID=2345690

/ 5 نظر / 47 بازدید
سایت خبری تحلیلی روناش

با سلام خدمت شما وبلاگ نویسان عزیز از سایت زیر حتما دیدن فرمائید Rounash.ir Rounash.com امیدوارم که مشتری بشید جدیدترین – مهم ترین – بروز ترین و پربیننده ترین اخبار ایران و جهان بهترین اخبار حوادث اخبار سیاسی – اقتصادی و اجتماعی کشور

سارینا

اسمش را میگذاریم؛دوست مجازی اما آنسو یک آدم حقیقی نشسته . . خصوصیاتش را که نمیتواند مخفی کند ...وقتی دلتنگی ها و آشفتگی هایش را مینویسد وقت میگذاردبرایم، وقت میگذارم برایش . . نگرانش میشوم دلتنگش میشوم . . وقتی درصحبت هایم،به عنوانِ دوست یاد میشود مطمئن میشوم که حقیقی ست . . هرچند کنارهم نباشیم هرچند صدای هم راهم نشنیده باشیم، من برایش سلامتی و شادی آرزو دارم هرکجا که باشد --- پس دوست من در دنیای مجازی دوستت دارم www.talarank.com سایت افزایش بازدید ثبت نام کن سایت ما رو لینک کن 300 تا بازدید رایگان جایزه بگیر+ vpn رایگان!!!

مجید دریکوند

سلام مهندس دعوت میکنم از آخرین مطلب دیده بان لرستان بازدید کنید

سودابه نامور

[گل][گل]تقدیم به استادخوبم[گل]

فلامینگو

ممنون متن خوبی بود من موزه ژئوپارک قشم رفتم ولی متاسفانه نتونستم خود ژئوپارک برم! ولی فکر کنم ارزش دیدنش خیلی زیاد باشه....