چشمهای همیشه بیدارزمین - محیط زیست(دماوند)

"محیط زیست میراث همه تمدنهاست.دیروز-امروز- آینده"

طرح خشک نمودن خورشیدی پسماندهای فضولات
ساعت ۱٢:٥۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٤ امرداد ۱۳۸٧  

طرح خشک نمودن خورشیدی پسماندهای فضولات:

ییس جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی از آغاز طراحی "خشک کن خورشیدی پسماندهای فضولات تصفیه خانه" توسط پژوهشگران این واحد خبر داد.

دکتر رضا شاهین فر در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفت: با اجرای این طرح روند خشک شدن محصولات حاصل از شبکه‌های فاضلاب شهری کوتاه تر می شود که علاوه بر صرفه اقتصادی اجرای آن از نظر بهداشتی نیز مفید است.

وی توضیح داد: با توجه به این‌که محصولات حاصل از شبکه‌های فاضلاب شهری پس از جمع آوری و فرآوری میکروب‌زدایی باید خشک شده و به عنوان کود در اختیار کشاورزان قرار گیرد اما در سراسر کشور بویژه در شهرهای بزرگ سیستم های فاضلاب نصب شده با مشکل خشک کردن فضولات پس از فرآوری تصفیه خانه مواجه هستند.

وی ادامه داد: از سویی در اثر بارندگی در فصول بهار، پاییز و زمستان به علت باز بودن سطح حوضچه‌های خشک کن فضولات، نزولات آسمانی به این حوضچه‌ها وارد شده و زمان خشک کردن را افزایش می دهند.

رییس جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی افزود: در پروژه خشک کن خورشیدی می توان با استفاده از انرژی خورشید و باد، فضولات حوضچه‌ها را خشک و زمان خشک شدن را چند برابر کوتاه تر کرد.

وی ادامه داد: اجرای این طرح از نظر اقتصادی به صرفه بوده و از نظر بهداشتی نیز به دلیل کاهش زمان خشک کردن اجازه رشد مجدد باکتری‌ها را نمی دهد.

شاهین‌فر اعتبار اجرای عملی این طرح به صورت یک واحد مستقل در قالب یک طرح پژوهشی را حدود یک میلیارد ریال ذکر کرد و افزود: این طرح به کارفرمایی شرکت آب و فاضلاب استان اجرا و برای تکمیل به کمیته بند دال ماده 45 وزارت علوم ارسال شده است.

رییس جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی گفت: مطالعات و طراحی طرح خشک کن خورشیدی پسماندهای فضولات تصفیه خانه ها انجام شده و طی این قرارداد عملیات اجرایی طرح اصلی نیز آغاز شده است.

شاهین فر خاطر نشان کرد: با اجرای این طرح در استان می توان آن را در سراسر کشور اجرا کرد و چون تاکنون مشابه این طرح با این کیفیت انجام نشده می توان با ثبت آن در سطح داخلی و بین المللی امتیازش را برای همکاران طرح در استان گرفت.

وی با ذکر این‌که این طرح با همکاری جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی و سازمان آب و فاضلاب شهری استان اجرا می‌شود ابراز امیدواری کرد که پروژه تا شش ماه آینده به نتیجه برسد.

رییس جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی ضمن اشاره به امکان انجام طرح‌های مشابه برای کلیه سازمان های سطح استان جهت ارتقای علمی و عملی خدمات قابل ارایه، بر ضرورت استفاده از توان علمی بومی توسط مدیریت های استان تاکید کرد.


کلمات کلیدی: