چشمهای همیشه بیدارزمین - محیط زیست(دماوند)

"محیط زیست میراث همه تمدنهاست.دیروز-امروز- آینده"

آلودگی حرارتی درخلیج فارس
ساعت ٦:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ آذر ۱۳۸٧  
معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مرگ و میر مرجان ها که در سواحل خلیج فارس به طور عام و در سواحل دیگر کشورهای عربی در سال جاری اتفاق افتاد، ناشی از گرم شدن زمین و افزایش دما در آب پیش بینی شده است.
محمد باقر نبوی اظهار داشت: غنی ترین و متنوع ترین اکوسیستم های دریایی در کل جهان اکوسیستم آب تنگ های مرجانی است که در طولانی مدت شکل گرفته و از حساسیت بسیار بالایی برخوردار هستند.
وی تصریح کرد: استرس های وارد بر محیط، توسعه ساختمان سازی، آلودگی های نفتی و دمایی و استفاده از دستگاه های آب شیرین کن از مواردی است که به مرجان ها در جزیره کیش صدمه می زند.
معاون دریایی سازمان محیط زیست با اشاره به علل اصلی مرگ مرجان ها اظهار داشت: مهم ترین عامل در بروز مرگ و میر مرجان ها، افزایش دمای کره زمین است که تا حدودی در بروز این اتفاق موثر است.
وی در ادامه افزود: رسوب گذاری هایی که به دلیل ساخت و سازهای بی رویه در قشم و کیش انجام می شود تاثیر بسزایی در مرگ مرجان ها دارد و نیز در مناطق حاشیه ای و سواحل کشورهای عربی نظیر امارات، بحرین و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس بی تاثیر در از بین رفتن آب تنگ ها نیست.
معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه دستگاه های آب شیرین کن در جزایر قشم و کیش موجب بالا رفتن شوری آب و در نتیجه مرگ مرجان ها می شود، اظهار داشت: علاوه بر مرجان ها موجودات هم زیست با آنها مانند صدف ها، قارچ ها و ... نیز کاهش یافته اند.
متفکر 
,
,