چشمهای همیشه بیدارزمین - محیط زیست(دماوند)

"محیط زیست میراث همه تمدنهاست.دیروز-امروز- آینده"

گرمایش زمین یکی از مهم‌ترین عوامل بحران‌های جهانی است
ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸٧  

گرمایش زمین یکی از مهم‌ترین عوامل بحران‌های جهانی است

خبرگزاری فارس: خطرات تغییرات آب و هوای زمین از یک تهدید صرف به واقعیتی تبدیل شده که بر وضعیت‌های جهانی مانندبحران دارفور، مهاجرت از مناطق سیل خیزی مانند بنگلادش و ثبات در خاورمیانه تأثیر می‌گذارد.

 

به گزارش فارس، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در گزارشی که قرار است در اواسط ماه مارس به در اجلاس اتحادیه اروپا در بروکسل ارایه شود تغییرات آب و هوایی به عنوان روندی که تأثیر‌گذار به اکثر تنش‌های جهانی است، عنوان شده است.
از جمله این تهدیدات می‌توان به کاهش زمین‌های زراعتی، کاهش گسترده منابع آب، نابودی منابع غذایی و دریایی، افزایش وقوع سیل و بارش‌های نامتعارف اشاره کرد.
این گزارش کار مشترک دفتر «خاویر سولانا» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دفتر «بینتافردو والدنر» کمیسیونر روابط خارجی اروپا تهیه شده است و در آن اشاره شده که این تأثیرات هم‌اکنون در نقاط مختلف جهان مشهود است.
در این گزارش اشاره شده که حتی افزایش 2 درجه‌ای دما تا سال 2050 می‌تواند تهدیدات امنیتی مهمی را در پی داشته باشد.
این گزارش با اشاره به هشدارهای اخیر «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل اعلام می‌دارد که تهدید اساسی تغییرات آب و هوایی بر کشورهایی است که هم‌اکنون هم در وضعیتی بی‌ثبات و شکننده به سر می‌برند.
عقب رفتن خطوط ساحلی و زیر آب رفتن مناطق گسترده از جمله کل کشورهای جزیره‌ای به معنی اختلافات بیش‌تر بر سرزمین و مرزهای دریایی و سایر حقوق مرتبط با قلمرو کشورهاست.
آفریقا یکی از مهم‌ترین مناطقی است که از این تغییرات متأثر می‌شود که یک پیامد آن بحران مهاجرت مردم این قاره به اروپاست.
در خاورمیانه هم تنش‌های موجود برای دستیابی به آب تشدید خواهد شد که منجر به بی‌ثباتی بیش‌تری خواهد شد.
این گزارش راه‌حلی فوری را برای این بحران پیش‌بینی نکرد و تنها خواستار برقراری سیستم هشدار و همکاری‌های بیش‌تر کشورها به ویژه کشورهای گروه 8 برای مبارزه با تشدید این روند شده است.

منبع:خبرگزاری فارس


کلمات کلیدی: گرمایش جهانی ،بحران