چشمهای همیشه بیدارزمین - محیط زیست(دماوند)

"محیط زیست میراث همه تمدنهاست.دیروز-امروز- آینده"

تصفیه فاضلاب صنعتی- روغنی
ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸۸  

در این مقاله سعی شده است با استفاده از روش

Powder Activated Carbon Treatment(PACT) یا سیستم لجن فعال ـ پودر کربن اکتیووروش:

Bioaugmented Activated Sludge (BAS)

یا افزایش بیولوژیکی در لجن فعال تصفیه پذیری یک فاضلاب صنعتی ـ روغنی مورد بررسی قرار گیرد.

فاضلاب روغنی ـ صنعتی مورد  استفاده، فاضلاب پالایشگاه نفت بهران می باشد. و ماده آروماتیک مورد نظر تولوئن می باشد که حاصل پروسس HVI (پروسه ضریب ویسکوزیته بالا) می باشد که در این پروسه لوبکاتهای نفتی Lubcuts در واحد فورفورال آروماتیک خود را برای افزایش گرانروی از دست می دهند و در واحد تفکیک بوسیله حلال M.E.K (متیل اتیل کتون) و تولوئن جدا می شوند. همچنین جهت جداسازی مواد پارافین واکس برش روغنی را با مخلوطی از حلالهایی مانند تولوئن و MEK یا MIBK مجاور می کنند.

از آنجائیکه همه انواع هیدروکربن های موجود در یک برش روغنی مطلوب نبوده و مهمترین این هیدروکربن ها ترکیبات آروماتیک هستند که به دلیل ایجاد پایداری کم در برابر اکسیداسیون موجب تغییر رنگ روغن و ایجاد ترکیبات (Deposits) مواد ته نشین شده در دماهای بالا و شاخص گرانروی پائین (Vicosity Index یا VI) و افت گرانروی پائین شده و تأثیرات نامطلوب بر روی لاستیک ها و آب بندها می گذارند امروزه فرآیندهای متعددی برای حذف این ترکیبات به منظور ساخت و بهبود کیفیت روغن های پایه مورد استفاده قرار می گیرد. البته روش PACT هزینه بالایی دارد که می توان بعد از مصرف کربن را احیاء نمود تا از نظر اقتصادی نیز قابل توجیه باشد

همچنین در این مقاله سعی شده است مقدار جذب سطحی کربن و ثوابت سنتیکی آن نیز محاسبه شود و با روش BAS مقایسه شود.

 

تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی

در این روش با استفاده از میکروارگانیزمها، گیاهان خاصی نسبت به تبدیل مواد آلاینده فاضلاب به مواد کم خطرتر برای محیط زیست همچنین جذب مواد آلاینده و لخته سازی آنها اقدام می شود.

انواع میکرو ارگانیسم ها روی مواد آلاینده می تواند موثر باشد نظیر مخمرها، باکتریهاـ پروتوزوئرها ـ قارچ ها و غیره.

 


 
ماهمه یک زمین داریم!
ساعت ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸۸  

تا5سال دیگرجمعیت کره زمین به هفت میلیاردنفرخواهدرسید.باتوجه به اینکه این هفت میلیاردنفرهمه باهم تنهایک زمین دارند،آینده راچه خواهدشد؟همه باهم برای داشتن زمینی پاک تلاش خواهیم کردو2اردیبهشت برای سبزترکردن آن به پاک سازی محیط زیست می پردازیم.کوچکترین کاراینست که افکارمان رانسبت به زمین پاک تروسبزترکنیم.


کلمات کلیدی: we have1earth
 
به مناسبت 2 اردیبهشت؛22آوریل؛روززمین پاک
ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸۸  

روابط عمومی سازمان حفاظت از محیط زیست باتوجه به شعارسال1388اصلاح الگوی مصرف و با توجه به تاثیری که این مهم می تواند در حفظ محیط زیست و پاک ماندن زمین داشته باشد، شعار این روز را در سال 88 اصلاح الگوی مصرف ضامن سلامت محیط زیست اعلام کرده است.

روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می شود که نباید سیاره خود "زمین" را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند. روز زمین پاک مناسبت سالانه ای است که با هدف افزایش آگاهی و تجلیل از محیط زیست کره زمین نامگذاری شده است. در سال 1969، جان مک مونل فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقمند به عرصه  دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح کرد و در همان سال پرچم زمین پاک را طراحی کرد. یوتانت دبیر کل سازمان ملل(  1962- 1971) از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم های سراسر دنیا تبدیل شد. در ایران نیز همزمان با دیگر کشور های جهان هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت ماه به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می‌شود و نخستین روز این هفته ( دوم اردیبهشت ماه ) به نام روز زمین پاک نامگذاری شده‌است.

 

 

 

 


 
طبیعت
ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸۸  


کلمات کلیدی: عکس طبیعت
 
حقوق دریاهاوکنوانسیون سازمان ملل متحد در رابطه با حقوق دریا
ساعت ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۸ فروردین ۱۳۸۸  

کنوانسیون سازمان ملل متحد در رابطه با حقوق دریا

United Nations Convention on the Law of the Sea (UNCLOS, Montego Bay, 1982)

 

 

کنوانسیون سازمان ملل متحد درباره حقوق دریاها (UNCLOS) که 10 دسامبر 1982 تصویب و در 16 نوامبر 1994 لازم الاجرا شد، رژیمی جامع از قوانین و مقررات در دریاها و اقیانوس‌های جهان درخصوص تمامی کاربردهای ممکن از آب ها و منابع آنها ارائه می‌کند. این کنوانسیون قوانین سنتی مرتبط با استفاده از دریاها را دربرمی‌گیرد و در عین حال رژیم‌ها و مفاهیم حقوقی جدیدی نیز معرفی می‌نماید و به مسایل جدید می‌پردازد. این کنوانسیون همچنین چارچوبی برای توسعه و تحول در حوزه‌هایی خاص از حقوق دریاها را دربر دارد.

این کنوانسیون پس از تصویب به مرجعی برای فعالیت‌های IMO تبدیل شد از این جنبه که در تهیه مقررات IMO باید نیاز به انطباق با «قانون اساسی اقیانوس‌ها» را در نظر گرفته می‌شد. اما این قانون اساسی در آن زمان لازم الاجرا نشده بود و مشخص نبود که آیا بتواند در نهایت لازم الاجرا شود. به همین دلیل اندکی تردید درباره این کنوانسیون در گروه‌ها و مجامع IMO وجود داشت. با این حال این تردیدها به تدریج از میان رفت زیرا UNCLOS خود را به صورت فزاینده‌ای تثبیت نمود و مذاکرات انجام شده در درون IMO نیز تاثیر مثبتی بر این روند داشت. به عنوان نمونه، نقش و اهمیت UNCLOS در موارد ذیل به رسمیت شناخته شده است:

·     قطعنامه A.572(14) درباره ملزومات کلی برای تعیین مسیر کشتی‌ها مصوب مجمع IMO در 20 نوامبر 1985 عنوان می‌کند که مفاد آن نباید مغایرتی با ملزومات UNCLOS داشته باشند.

·     طی سال‌های 1992 و 1993، کمیته حقوقی و گروه کاری غیررسمی ویژه مسائل حقوقی مربوط به تصوب گزارش‌دهی اجباری کشتی‌ها به خدمات ترافیک شناورها (VTS) را با در نظر گرفتن چارچوب ارائه شده توسط UNCLOS بررسی کردند.

·     قطعنامه A.720 درباره دستورالعمل تعیین مناطق ویژه و شناسایی مناطق بویژه حساس دریایی مصوب مجمع IMO در 6 نوامبر 1991، UNCLOS (صرفنظر از بخش XI) را به صورت واضح به عنوان « قانون عرف بین‌المللی » به رسمیت می‌شناسد.

 

 

بر اساس بند 2 از ماده 98 این کنوانسیون

کلیه کشورهای ساحلی به منظور تامین ایمنی تردد در دریا باید نسبت به ایجاد تشکیلات، به کارگیری و نگهداری تجهیزات خدمات جستجو و نجات به اندازه کافی و مؤثر اقدام نمایند و در شرایط مورد نیاز همکاریهای متقابل را با کشورهای همسایه ساحلی خود (کشورهای منطقه) در این رابطه معمول دارند. 

حقوق دریاها[1] (Law of sea)

مجموعه قواعد و مقررات حاکم بر روابط میان دولت‌ها، اعم از دولت‌های ساحلی و دولتهای محصور در خشکی و یا سازمان‌های بین المللی در رابطه با مناطقی از دریا که می‌تواند تحت صلاحیت یک دولت ساحلی و یا در ماوراء‌ صلاحیت دولت‌ها باشد.[2]

 

مفهوم دریا در حقوق بین الملل.

از نظر جغرافی دانان، دریا به مجموعه فضاهای حاوی آب شور گفته می‌شود، در حالی که در حقوق بین الملل این فضاها به شرط ارتباط آزاد و طبیعی در سرتاسر کرۀ زمین، دریا تلقی می‌شوند، لذا توده‌های آب شور بسته مانند دریای خزر، بحر المیت و دریاچه‌های بزرگ شور، به لحاظ حقوقی نمی‌توانند دریا باشند.[3] اقیانوس‌ها در حقوق بین الملل در مفهوم دریا به کار می‌روند.

تفاوت حقوق دریاها با حقوق دریایی[4] (Maritime Law).

حقوق دریاها یکی از شاخه‌های حقوق بین الملل است که مربوط به روابط بین المللی دولتها یا سازمانهای بین المللی در مناطق مختلف دریایی است، ولی حقوق دریایی از شاخه‌های حقوق خصوصی داخلی است که بر روابط اشخاص و کشورها در در دریا و موضوعات مربوط به دریا ناظر و حاکم است. از جمله موضوعاتی مانند حمل و نقل دریایی، بیمۀ دریایی، وضعیت حقوقی کشتی‌ها و ایمنی دریاها.[5]

اهمیت حقوق دریاها.

اهمیت حقوق دریاها، بی شک بسته به اهمیت دریاها خواهد داشت. در گذشته، دریاها و اقیانوس‌ها بیشتر به لحاظ راه ارتباطی دارای اهمیت بودند، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و در نتیجه شناخت بیشتر از منابع دریاها و توان بهره‌برداری از این منابع، دریاها از اهمیت خاصی برخوردار شده‌اند و این در حالی است که 90% از مناطق بستر و زیر بستر اقیانوس‌ها برای انسان‌ها تقریباً ناشناخته مانده‌اند. اقیانوس‌ها در حدود 71% سطح کرۀ ‌زمین را در برگرفته‌اند و سرشار از منابع عظیم نفت و گاز، کلوخه‌های معدنی و مواد غذایی می‌باشند.[6]

 


 
محصولات تراریخته وناسازگاری بامحیط زیست
ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٧ فروردین ۱۳۸۸  

فرانسه تولید ذرت تراریخته را نپذیرفت

فرانسه نیز مانند آلمان از کشت ذرتهای تراریخته شرکت آمریکایی مونسانتو جلوگیری کرد. آلمان چندی پیش از ورود ذرتهای تراریخته ژنتیکی به نام MON 810 جلوگیری کرد.
این ذرت حاوی سمی است که باعث از بین رفتن آفات ذرت میگردد اما با ترشح این سم به محیط زیست نیز معلوم نیست چه اتفاقی خواهد افتاد.
این ذرت تراریخته حاوی ژن باسیلوس تورینجنسیس(
BT) است که از خود سمی ترشح می‌کند که باعث از بین رفتن کرم ساقه خوار اروپایی ذرت می‌گردد.
آقای آلان چوپ وزیر اکولوژی فرانسه در مصاحبه با مجله ال پایس گفت که تا وقتی اثر این محصول تراریخته بر روی محیط زیست مشخص نگردد فرانسه این نوع ذرت را کشت نخواهد کرد. هنوز شرکت مونسانتو مدارکی مبنی بر بی ضرر بودن این ذرت بر روی محیط زیست ارایه نکرده است. او افزود البته تخقیقات بر روی محصولات تراریخته در زمینه دارویی و مواد غذایی در فرانسه ادامه خواهد داشت.
غذاهای تراریخته ژنتیکی اگرچه در آمریکای شمالی فروش بالایی دارد اما در اروپا به این غذاها حساسیت خاصی نشان می دهند. گروههای طرفدار محیط زیست در اروپا مخالفت شدیدی را با این محصولات از خود نشان داده اند و خواستار ممنوع کردن ورورد این نوع محصولات به محیط زیست هستند.

 


 
دشت لار
ساعت ۸:٥٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸۸  

دشت لار بزرگترین دره ایران است که در 70 کیلومتری شرق تهران در جاده هراز قرار گرفته است.

آب هوای متغیر این دشت را به "لار دیوانه" و چشمه ها ی متعدد آن را به رزمین "هزار چشمه" مشهور کرده است. پارک ملی لار که حدود 28 هزار کیلومتر مساحت دارد مکانی مناسب برای راهپیمایی است.
ابرهای دور دماوند اگر اجازه دهند ، لار مکان مناسبی برای دیدن چهره ی زیبای بام ایران است . لار زیستگاه جانورانی چون گراز ، گرگ ، روباه ، پلنگ ، کل و بز ، قوچ و میش ، عقاب طلایی ، کبک و انواع مار چون افعی البرزی و ماهی قزل آلا است .
گونه هایی که در سالهای اخیر به شکل خطرناکی کاهش یافته اند .در این دشت می شود ، گون ، خرگوشک ، آویشن ، پونه ، کاکوتی ، گل گاو زبان و باریحه را که مصارف دارویی و صنعتی دارند را نام برد .
در بهار لار شقایق به تن میکند و درتابستان هم تا اواخر شهریور دارای علف های قد کوتاه است.همینطور در این منطقه تپه ها را گیاهی به نام " بی خون " که در زمستان گل می دهد پر کرده است.
رودخانه ای که از سد لار می آید و رودخانه های فصلی دیگر در تابستان هم جریان دارند . به این ترتیب سراسر تابستان لار برای سفر مناسب است.
همینطور به دلیل وجود انواع مارها برای پیاده روی در لار حتما گتر به پا داشته باشید.

 

 


کلمات کلیدی: عکس ،گیاهان ،جانوران ،دشت لار
 
10اردیبهشت؛بازدیدازدشت هویج برای عموم علاقمندان
ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸۸  

دشت هویج
دشت هویج نام دشتی است در بالای روستای افجه در نزدیکی لواسان ، که گفته می‌شود در گذشته در آن دشت هویج کشت می‌شده است. هر چند که امروزه اثری از هویج در آن یافت نمی‌شود.


از قله‌های مجاور دشت می‌توان از قلهٔ ریزان (۳۶۵۰ متر)، پرسون (۳۱۰۰ متر)، آتشکوه‌ (۳۸۵۰ متر) و مهرچال (۳۹۲۰ متر) نام‌برد.

 راه دسترسی به دشت هویج


روستای افجه بخشی از گلندوک واقع در لواسانات تهران است . برای رسیدن به این ده پس از طی مسافتی در حدود 25 کیلومتر از تهران و با عبور از گردنه قوچک به لشگرک می رسیم در ابتدای راه مسیر به دو شاخه تقسیم می شود که جاده آسفالته شرقی ( سمت راست ) ما را پس از طی 5 کیلومتر به گلندوک واقع در مرکز لواسان می رساند . از گلندوک 8 کیلومتر به سمت شمال شرقی که برویم به ده افجه خواهیم رسید . برای رسیدن به دشت هویج از روستای افجه در تابستان حدود یک ساعت و نیم و در زمستان حدود 2 ساعت زمان لازم است .


 
خشکی دریاچه های استان فارس
ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸۸  

خشکی 90 درصدی دریاچه مهارلو - عکس از ایسنا

خشکی دریاچه‌های استان فارس در سطح وسیع و بالای 90 درصد، انواع گونه‌های جانوری و گیاهی مناطق همجوار را درمعرض خطر نابودی قرار داده است.

دریاچه‌های «ارژن» و «طشک» در استان فارس به خاطر خشکسالی کاملا خشک شده و دریاچه‌های «مهارلو»، «بختگان»، «پریشان» و «کافتر» نیز در آستانه خشک شدن هستند.

مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت جمعیت‌های 100 تا 150 هزار قطعه‌ای فلامینگو در دریاچه مهارلو سرشماری شده اما ‌اکنون به خاطر خشکی 90 درصدی دریاچه، حدود پنج هزار فلامینگو در آن زندگی می‌کنند.

فلامینگو مهم‌ترین گونه پرنده در دریاچه مهارلو است.

تنجه، اردک سرسبز، مرغابی، آبچلیک، چوکا و آنقوت از دیگر گونه‌های پرندگان دریاچه مهارلو هستند که درمعرض خطر نابودی قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر در اثر خشک شدن 80 درصد دریاچه کافتر در استان فارس، چندی پیش پیش حدود دو هزار ماهی در این دریاچه تلف شدند.


کلمات کلیدی: مهارلو ،بختگان ،پریشان ،کافتر
 
اکوتوریسم دربوشهر
ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸۸  

هوای معتدل پاییز و زمستان، چشمه های آب معدنی، سواحل دریای مشهور و زیبای خلیج فارس، جزیره های متعدد، تالاب های کم نظیر و ارزشمند، ویژگی های ژئومورفولوژی و زمین شناسی منحصر به فرد، پوشش گیاهی نواحی گرمسیری، جانوران خاص مناطق خشکی و دریایی همراه با جاذبه های تاریخی و اجتماعی در این منطقه؛ همگی دست به دست هم داده و یکی از پرجاذبه ترین نواحی طبیعی  ایران را به وجود آورده است.

پرونده:IranBushehr.png           


استان بوشهر همواره تعداد زیادی از دوست داران طبیعیت را به سوی خود جذب می کند و نقش ارزنده ای در صنعت گردشگری کشور ایفا می نماید.

 

رودخانه های متعددی در این استان جریان دارند که سواحل آن ها را می توان جزو جاذبه های طبیعی و مهم استان به شمار آورد. علاوه بر این موارد می توان از چشمه های آب گرم استان نیز به عنوان مکان های جالب توجه استان نام برد که در این میان چشمه آب گرم نیلو و چشمه آب گرم گنویه اهمیت بیش تری دارند.

بقیه درادامه مطلب

 


 
دریاچه های ایران وموقعیت آنها
ساعت ٩:۳٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸۸  

 

گذشته از دریای خزر که به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه جهان مورد بررسی قرار گرفت مهم‌ترین دریاهای ایران، خلیج فارس و دریای عمان (دریای پارس یا دریای مکران) هستند. ارتباط دریایی ایران با سایر کشورها از این دریاها انجام می‌گیرد. طول سواحل خلیج فارس و دریای عمان که از طریق تنگه هرمز به یکدیگر متصل می‌شوند 2530 کیلومتر است. این گستره آبی سیمایی کاملا متفاوت با سایر نقاط کشور پدید آورده است. زیرا که در منطقه‌ای گرمسیری واقع شده و ویژگی‌های چنین مناطقی را نمایان می‌سازند.
خلیج فارس حوضچه کشیده‌ای است که بین بلوک عربی و رشته کوة های زاگرس قرار دارد. آب خلیج فارس حاوی نمک فراوان و علت شوری زیاد آن نیز تبخیر شدیدی است که در منطقه حکمفرماست. آب خلیج فارس تقریبا هر قرن یک بار بر اثر چرخه هیدرولوژیکی (آبی) از تنگه هرمز تخلیه می‌شود و به دریای عمان می‌ریزد. در آب‌های خلیج فارس علاوه بر آبزیان متنوع توده‌های مرجانی عظمیمی وجود دارد که حاصل هزاران سال فعالیت و زیست است. مرجان‌ها در واقع یکی از مهم‌ترین جلوه‌های مهم طبیعی خلیج فارس به شمار می‌روند، که بر اثر بی‌توجهی و سودجویی در معرض نابوی و تاراج قرار گرفته‌اند.
جایگاه ویژه جغرافیایی، پیشینه تاریخی و ویژگی‌های خاص سیاسی – اقتصادی خلیج فارس آن را به یکی از مهم‌ترین پهنه‌های آبی جهان تبدیل کرده است
.


 
عکس طبیعت
ساعت ٩:٢٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸۸  

 


کلمات کلیدی: گل ،محیط زیست
 
سالانه35000نفردراثرآلودگی غذایی جان خودراازدست می دهند.
ساعت ۳:۱۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸۸  

 

۲۰ درصد جمعیت دنیا هر سال دچار بیمارى هاى ناشى از غذا مى شوند که ۰/۵ درصد آنها به همین علت جان خود را از دست مى دهند. در کشور ما نیز سالانه ۳۵ هزار نفر به علت بیماریهاى ناشى از غذا جان خود را از دست مى دهند.


به گزارش فارس، معاون وزیر بهداشت، روز گذشته در مراسم اعطاى نشان ایمنى و سلامت در انستیتو تغذیه وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت: آمار ۲۰ درصد ابتلا به بیمارى هاى ناشى از مصرف غذا و مرگ ۵ در هزار نفر آنها یک آمار میانگین جهانى است که اگر در کشور ۷۰ میلیونى ما نیز همین معیار را در نظر بگیریم آلودگى غذا سالى ۳۵ هزار نفر را مى کشد و میلیاردها تومان خسارت اقتصادى به بار مى آورد.


رسول دیناروند افزود: با وجود پیشرفت هایى که در دنیا به مدد تکنولوژى هاى جدید براى نظارت بر مواد غذایى به وجود آمده است، هنوز بسیارى از آلودگى هاى پنهان مواد غذایى به موقع شناسایى نمى شوند و مصرف آنها در نهایت به بیمارى هاى قلبى و سرطان منجر مى شود.

 
وى گفت: باقى مانده سموم، آفات نباتى و مواد شیمیایى، وجود آنتى بیوتیک در مواد دامى و سم افلاتوکسین در محصولات نباتى هر ساله خسارت هاى فراوان جانى و مالى را موجب مى شود.

جالب است بدانیم سالانه 35000نفردراثرآلودگی غذایی و30000نفردراثرتصادفات جاده ای جان خودراازدست می دهند.چندسال دیگر لازم است تاازایران وایرانی نامی باقی نماند؟؟؟

 

 

 


کلمات کلیدی: بهداشت ،آلودگی غذایی
 
دماوند
ساعت ۳:٢۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸۸  

 


کلمات کلیدی: دماوند ،عکس
 
انرژی زمین گرمایی
ساعت ۳:۱٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸۸  

 

به تعیبری ساده، انرژی حرارتی موجود در زیر پوسته زمین، انرژی زمین‌گرمایی نامیده میشود. در حقیقت زمین منبع عظیمی از انرژی حرارتی است که این حرارت به طریقههای متفاوتی از جمله فورانهای آتشفشانی، آبهای موجود در سیستمهای زمین‌گرمایی و یا بواسطه خاصـیت رسـانایی (Heat flow) از بخش‌های درونی به سطح زمین هدایت میشود. حرارت زمین از مجموعهای آتشین که بیش از 4 میلیارد سال پیش شکل گرفته و رفته رفته روبه انجماد گذاشته و هم اکنون نیز در حال سرد شدن است، سرچشمه میگیرد. هر چه به اعماق زمین نزدیکتر می‌شویم ، حرارت آن افزایش مییابد بطوری‌که این حرارت در هسته زمین به بیش از 5000 درجه سانتیگراد میرسد.

حرارت به طور مداوم از هسته زمین به خارج آن جریان مییابد و به لایه های سنگی در سطوح بالاتر منتقل میگردد. هنگامیکه حرارت و فشار کافی وجود داشته باشد برخی از سنگها ذوب شده و تشکیل مواد مذاب را میدهند که بدلیل سبکی آنها نسبت به سنگهای در برگیرنده به آرامی به سمت پوستة زمین حرکت کرده و حرارت را از عمق به سطح منتقل مینمایند. گاهی اوقات مواد مذاب به سطح زمین آمده و بر روی آن جاری میشوند که آن را گدازه مینامند. لیکن در اکثر موارد، مواد مذاب در زیر پوسته زمین باقی مانده و سبب گرم کردن سنگها و آبهای جوی نفوذی اطراف خود- گاه تا 370 درجه سانتیگراد می‌شود. مقداری از این آبهای زمین‌گرمایی داغ از طریق گسلها و شکافهای زیرزمـین به سطح راه یـافته و به صـورت چشمه‌هــای آب داغ وآبفشانهــا Geysersظاهر میشوند. لیکن بخش اعظم این آبها در داخل شکافها و فضاهای خالی موجود در سنگهای متخلخل پوسته محبوس شده و ذخیره‌ای طبیعی از آب داغ را فراهم میآورد که منبع زمین‌گرمایی یا سیستم زمین‌گرمایی نام دارد.


 
علف های هرزومدیریت آنها
ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸۸  

کشاورزان همواره در طول تاریخ با علف‌های هرز در مبارزه بوده‌اند و در این راستا به  پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای نیز دست یافته‌اند. بشر مبارزه با علف‌های هرز را از طریق دست و استفاده از حیوانات شروع نمود و در حال حاضر نیز عمدتا از طریق روشهای مکانیکی و شیمیایی این راه را ادامه می‌دهد. پیشرفت‌های بدست آمده برای مبارزه با علف‌های هرز همواره با پیشرفت‌های بشر در بکارگیری انرژی‌های مختلف همراه بوده است، به طوری که بشر در این مسیر ابتدا از نیروی انسانی و حیوانات اهلی استفاده نموده و به تدریج انرژیهای فسیلی را جایگزین آنها کرده است.

 

 در حال حاضر کشاورزان چهار روش برای مبارزه با علف‌های هرز در پیش دارند که عبارتند ازروش‌های زراعی، مکانیکی، بیولوژیکی و شیمیایی. از بین این چهار گزینه، روش مبارزه شیمیایی از همه رایج تر شده و امروزه افزایش وابستگی به علف کش‌ها باعث بروز مشکلاتی مانند مقاومت علف‌های هرز به علف کش ها و آلودگی آب‌ها و خاک‌ها به سموم گردیده است.

 

پیامد های ناشی از مصرف بی‌رویه علف‌کش‌ها محققان و کشاورزان را به فکر یافتن روشهای جایگزین برای مقابله با این مشکلات اندا خته و بدنبال آنند که بدانند چکونه می توان با حداقل اثرات سوء، علف‌های هرز را کنترل نمود. بسیاری از محققان بر این عقیده‌اند که برای پاسخ به این سؤال در وهله اول باید بین "مبارزه با علف هرز" و "مدیریت علف هرز" تفاوت قائل شد. مبارزه با علف‌های هرز یعنی استفاده از روشی که به آسانی بتوان آنها را از بین برد، ولی مدیریت علف‌های هرز یعنی اینکه قبول کنیم که علف هرز نیز جزئی از سیستم است. بر اساس این تفکر باید تلاش کنیم تا علف هرز را در سیستم طبیعی مدیریت نماییم.

 

مسیری که در حال حاضر دنبال می شود، مسیر مبارزه با علف‌های هرز بوده واین از دستاوردهای صنعت برای کشاورزی است. در این روش تاکید بر آن است که چگونه می توان با کمترین هزینه و در کمترین زمان علف‌هرز را از بین برد. اگر از این روش استفاده کنیم، به سمت گسترش بیشتر علف کش های انتخابی و تولید گیاهان مقاوم به علف کش پیش خواهیم رفت و به دنبال روشهایی برای تداوم تک کشتی خواهیم بود. به طور کلی این روش مصرف محصولات شیمیایی جدیدتر و به دنبال آن مواجه شدن با مشکلات ونگرانیهای جدیدتر را در پی خواهد داشت.

 

روش جایگزین برای جلو گیری از مشکلات ناشی از مصرف بی رویه علف کشها و یا به عبارتی مبارزه با  علف‌های هرز، روش مدیریت علف‌های هرز است. در این روش پایداری تولید، یعنی حرکت در جهت سود بیشتر و اثرات سوء کمتر، مد نظر است و بجای مبارزه با علف هرز، باید آن را مدیریت نمود. در مدیریت علف‌های هرز، هدف رسیدن به سود بلند مدت و هم جهت بودن با طبیعت است. در این روش باید ماهیت علف هرز را شناخت و آنرا مدیریت نمود.

 

در روش مدیریت علف‌های هرز، حداقل با چهار چالش مواجه خواهیم بود:

1)    باید اکولوژی علف هرز را بهتر بشناسیم. بدانیم اهمیت گونه های علف هرز در مزرعه چیست، چرخه زندگی علف‌های هرز چگونه است و  چگونه باید آنها رامدیریت کنیم،

2)     2) در برنامه مدیریتی به بیش از یک سال فکر کنیم، یاد بگیریم که چشم انداز گسترده تری را ببینیم و سود را در یک دوره تناوبی ببنیم نه در یک سال زراعی،

 3) دائماً در جستجوی روشهای و مواد جدید باشیم و بهترین راهکارها و بهترین مواد را انتخاب کنیم و

4) باید دیدگاه سیستماتیک پیدا کنیم.
با توجه به موارد فوق به نظر می‌رسد که آشنایی با اکولوژی علف‌های هرز از جمله مواردیست که برای مدیریت علف‌های هرز و مهار بهتر آنها ضروریست.

 


کلمات کلیدی: علف های هرز ،مدیریت
 
environment
ساعت ٤:٢٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ فروردین ۱۳۸۸  

I once thought what I did didn't matter at all,
but then I found the world was really quite small.
The whole world is affected by the actions I take;
I never knew what a difference one person could make.
Something as simple as turning off a light
Is a step toward saving the world from its plight.
If you put it all together it'll add up really fast,
and then maybe our days on this planet will last.
At the rate we're going now we don't have very long,
but I'm convinced those who call it hopeless are wrong.
If we all work together then we can succeed
At saving ourselves and the planet we need.
Earth is the only home that we know;
If we destroy it there's no place else for us to go.
We're killing species of plants and animals en masse;
Soon the earth will be a republic of insects and grass.
The ozone layer is rapidly depleting;
Our life-giving sun might just kill us through heating.
We're using up our resources incredibly fast;
We're naï
؟½ve if we actually believe they will last.
We're polluting the land and the sea and the air;
Soon there won't be a clean place to live anywhere.
In short it seems clear that our planet will die;
But if you won't accept this then neither will I.
So think about the consequences of the actions you take,
And remember the difference one person can make.

 

By:fatemeh matinfar

 


کلمات کلیدی: invironment ،poem
 
مشا؛مشکلات وچالشها
ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸۸  

     ویژگیهای عمومی طبیعی

در بسیار از مطالعات ،  محدودة  بین  مناطق جمعیتی  کیلان دماوند آبعلی -  مبارک آباد را یک زیر حوزه گرفته اند که این زیر حوزه محل تلاقی رودخانه های  "تار"   و " رود با ر"  است که محل  شروع رودخانه دماوند است . روستای مشاء در این  زیر حوزه قرار گرفته است . این زیر حوزه  بلند ترین و مهم ترین زیر حوزه های دماوند است .   ارزش های طبیعی زیاد موجب مشکلات زیست محیطی عدیده ای در این زیر حوزه شده است که شایستگی  توجه ویژه را دارد .

 ترکیب سنگ شناسی آن عمدتاٌ از توف ، داسیت ، آهک ، ماسه سنگ و رسوبات آبرفتی است که بخش وسیعی از آن متعلق به واحد های ژئو مورفولوژی ائوسن است که تقریباٌ بیرون زدگی اصلی و گسترده تشکیلات آذرین منطقه را تشکیل می دهد و دیگر رسوبات  ژوراسیک است .برخی از این تشکیلات گدازه های اتتشفشانی به عنوان توف را می توان نام برد که در کار های ساختمانی تهران استفاده بسیار می شود . از دیگر شاخص های زمین ساختی این منطقه گسل مشاء است .  زلزله ها ی بسیاری که تاکنون موجب ویرانی در این منطقه بوده است .

 خاک های منطقه عموماٌ کم عمق بوده و آثار فرسایش در آنها بسیار زیاد است . رودخانه های اصلی حوزه دماوند از آبریز ها و  چشمه سار های مهم همین زیر حوزه و زیر حوزه تار شکل می گیرد و سمت جاجرود جریان می یابد .

 ارتفاعات این زیر حوزه نظیر کوه سیاه چال و گردنه امام زاده هاشم و کوه کبود  است که از سرچشمه های مهم آبریز های رودخانه دماوند است .  رودخانه " تار " نیز که از ارتفاعات 4000 متری حوزه تار سرچشمه می گیرد .  حداکثر بارش این منطقه در اواخر زمستان و اوایل بهار است و در بخش های شمالی نظیر آبعلی،  متوسط باران سالانه آن 566 میلیمتر است . همچنین با توجه به کوهستانی بودن بخش اعظم منطقه مقادیری از ریزش های جوی منطقه به شکل برف است . بنا برای حفظ محیط کوهستانی و حفظ خاک بر روی این حوزه از اهمیت زیادی برخوردار است .  منشاء بسیاری از آب رودخانه ها متاثر از رژیم برف آبی است .

 مناظر زیبا ، پوشش گیاهی ویژه مناطق کوهستانی ، مناظر برف های دائمی ، گیاهان دارویی ، چشمه های آب معدنی رودخانه هایی دائمی  و غیره از ارزش های این زیر حوزه است . همچنین دمای بسیار مطلوب تابستان.  بخشی از چشمه های  مهم دماوند در همین زیر حوزه قرار دارد نظیر چشمه اعلاء ، چشمه آهن  با رنگ قرمز در آبعلی و چندین چشمه آبمعدنی که همگی از ویژگیهای خاصی برخوردار می باشند.

پوشش گیاهی  ارتفاعات این روستا مشابه برخی از نقاط کوهستانی دماوند شامل :  گل گاوزبان  ، گل بنفشه و برخی دیگر از گیاهان صنعتی و دارویی می باشد  .


 
دریاچه تاردماوند
ساعت ۸:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ فروردین ۱۳۸۸  

 

آرامش در اوج

 کافی است اراده داشته باشید و وسایل پیاده‌روی و گردشگری را در طبیعت مهیا کنید. برای این سفر ابتدا باید شهر تهران را به سمت خاور به سمت دماوند ترک کنیم. راه دماوند و جاده آن خود شرحی جداگانه‌ را می‌طلبد که از این مجال خارج است. به دماوند که برسیم، باید از مسیر دامداری هومند که تقریبا 20 کیلومتر است راه را ادامه دهیم. جاده‌ای پرپیچ و خم و کوهستانی که بعد از روستای چنار جاده خاکی و سنگلاخ می‌شود. بهتر است برای رفتن به این مسیر از وسیله نقلیه استفاده کنیم.

 

هر چه این گردنه‌ها را بالاتر برویم، هوا سردتر می‌شود و منظره کوه پر صلابت دماوند برانسان سایه می‌افکند. در ابتدای مسیر به گروه‌های کوچکی برمی‌خوریم که در این منطقه ساکن هستند. به گفته مورخان، اهالی ساکن در اطراف این جاده، در زمان حمله مغول به این مکان پناه برده‌اند ولی به خاطر سرمای شدید و بارش زیاد برف به مناطق پایین‌تر مهاجرت کرده‌اند.

جاده دریاچه جاده‌ای سرد، خشک و کوهستانی است با پوشش کم گیاهی که می‌توان در بعضی از دامنه‌ها پوشش کم علفزارها را دید که چراگاه دام‌های عشایر که عمدتا سنگسری هستند را تشکیل می‌دهند. بعضی از این دامنه‌ها خاک نرم و شیب ملایم دارد و بعضی دیگر صخره‌ای و جولانگاه کل‌ها و بزهای کوهی است. شاید در هر دامنه بتوان تک درخت افرایی را دید که استراحتگاه کمیابی را برای جانوران این پهنه ساخته است.

اگر کمی دقت کنید و فریب استتار زیبای کبک‌ها را نخورید، می‌توانید دسته‌های مختلفی از آنها را در کنار جاده ببینید و شاید شانس دیدن پرواز عقابی را برفراز دره داشته باشید. راستی لذت تماشای جست وخیز سنجاب‌های زمینی را از دست ندهید.

گاهی بوته‌های قرمزی حواس انسان را از جاده می‌دزدد بوته‌هایی که همچون نگینی در این مکان می‌درخشند. بله بوته‌های وحشی زرشک که در بعضی دامنه‌ها به صورت تک و در برخی دیگر سطح وسیع‌تری را اشغال کردند. در مسیر از کف دره و از رودخانه‌ای کوچک عبور می‌کنیم تا راه را در کوه مقابل ادامه دهیم. کندوهایی که زنبورداران این منطقه در کنار این رود دارند، خود باعث عطری دل‌انگیز از شهد و عسل در این منطقه شده است. اینجا دره‌ای ساکت و آرام است که گهگاه با صدای زنگوله رمه‌ها یا صدای پارس سگ‌های گله شکسته می‌شود.

 


 
تاثیرات سموم برروی محیط زیست
ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸۸  


اگر باز هم یک بزرگ ترى بیاید و بگوید «اون قدیما ...» براى چند هزارمین بار پیشانى را چین مى اندازیم و مى گوییم «اون قدیما دیگه گذشت...» اما این بار باید به چنین جمله اى توجه کنیم که: «اون قدیما میوه ها مزه دیگرى داشت. سیب زمینى و پیاز هم طراوت دیگرى داشت. میوه هاى حالا دیگه اون مزه قدیم را نمى دهد. انگار دیگه خاک ها فرسوده شده اند و نمى توانند محصول مناسب بدهند...» تعجب نکنید چرا که این صحبت ها درست است.
آلودگى خاک افزون بر این که ضربات جبران ناپذیرى بر پیکره محیط زیست مى زند موجب مى گردد که سموم خطرناکى وارد محصولات کشاورزى شده و بر روى انسان تأثیر منفى بسیارى بگذارد. نمى خواهیم پس از خواندن این گزارش هنگام عبور از یک میوه فروشى فکر کنید که از کنار مغازه سموم رد مى شوید، اما مى توان با تصمیم درست در خرید به سلامت خود کمک کنید.

* سم در سیب زمینى
دکتر محمد جعفر ملکوتى در سال گذشته به علت اصلاح در فرمول کود، از سوى جشنواره آکادمیک علوم جهان سوم به مقام نخست دست پیدا کرد. دکتر ملکوتى که متخصص خاک شناسى است درباره استفاده بى رویه از کود و تأثیر آن بر روى محصولات کشاورزى سخنان جالبى را عنوان مى کند، او به «ایران» مى گوید: «بیشتر کشاورزان از کودهاى اوره و فسفاته که یارانه اى هستند استفاده مى کنند. البته اگر استفاده درست و بجا صورت گیرد هیچ مشکلى به وجود نمى آید اما به علت ارزان بودن این کودها شاهد هستیم که به مقدار بسیار زیادى از آن مصرف مى شوند. کود اوره پس از مصرف در محصولاتى مانند پیاز و سیب زمینى به نیترات تبدیل شده و در آن ها تجمع مى شود. نیترات سرطان زاست. همچنین به علت شرایط اقلیمى و آب وهوایى شمال کشور توصیه مى کنند که از آب هاى زیرزمینى استفاده نشود چرا که در این آب ها نیترات وجود دارد. به همین علت است که آمار سرطان دستگاه گوارش در مناطق شمال کشور بیشتر از دیگر مناطق است.
همچنین کود فسفاته پس از مصرف در گیاه، سم کادمیوم را تولید مى کند که بسیار خطرناک است. اگر مقدار سم کادمیوم در انسان به ۲۰ میلى گرم برسد کلیه هاى انسان از کار مى افتد. کادمیوم موجب سرطان و کوتاهى قد در انسان مى شود.»
* سیب سمى
فکر مى کنید چرا هنگامى که سیب را گاز مى زنید به سرعت کدر مى شود؟ چرا هنگام خوردن خیار طعم خاصى احساس مى کنید؟ دکتر ملکوتى در این باره مى گوید: «میوه اى مانند سیب به علت بقایاى سمى که در آن وجود دارد پس از گاز زدن به سرعت کدر مى شود. طعم غیرطبیعى خیار نیز به علت کود و سموم باقى مانده در آن است. هنگامى که به خیار سم مى زنند براى این که اثر سم از بین برود باید ۲۱ روز بگذرد اما به علت این که خیارهاى کوچک روانه بازار کنند تنها ۹ روز پس از سمپاشى آن را مى چینند. این خیارها طعم خاصى مى دهد که همان طعم سم است.
همچنین دیگر محصولاتى که مانند خیار بوته اى هستند در معرض خطر تجمیع سموم قرار دارند. در آب جنوب تهران سه نوع مرض است و حتى شنیدم در برخى از مکان هایى که در آن سبزى کاشته مى شود شب ها با آب فاضلاب و روزها با آب موتورخانه آبیارى مى شوند. سبزى استعداد جذب سموم خطرناکى را دارد.
* کادمیوم نخوریددکتر ملکوتى براى جلوگیرى از بیمارى هاى غیرقابل پیش بینى چند توصیه دارد: «در زمان خرید سیب زمینى توجه کنید که سیب زمینى هاى بسیار بزرگ و بسیار ریز را خریدارى نکنید چرا که کادمیوم در این نوع سیب زمینى ها جمع مى شود. همچنین سیب زمینى هایى را خریدارى کنید که به رنگ روشن باشند. پیازهایى خریدارى شود که گردن متصل به خاک آن بسیار ریز باشد. البته به دلیل شرایطى که میوه ها دارند تشخیص غیرسمى بودن آن ها بسیار مشکل است.
* کود وارد نکنیم
ملکوتى اعتقاد دارد که ایران استعداد تولید کود را دارد و نیازى نیست که کود چندانى را وارد کنیم. او در این باره مى گوید: براى این که از مصرف بى رویه کود جلوگیرى کنیم باید یارانه را از کودها برداریم. دولت کودهاى اوره و فسفات را کیلویى ۳۰۰ تومان مى خرد و به کشاورزان کیلویى ۵۰ تومان مى فروشد. کشاورزان نیز به طور بى رویه از این کودها استفاده مى کنند چرا که ارزان و در دسترس است. مانند قرص هایى که ارزان و در دسترس هستند و اکثر مردم بدون دلیل خاصى از آن استفاده مى کنند.
براى این یارانه دولت متحمل پرداخت یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان در سال مى شود. این درحالى است که در کشور ما سالانه کود گوگرد به فراوانى تولید مى شود. چاره کار در این است که یارانه کودهاى داخل ایران برداشته شود تا این که کشاورزان کودى که کیفیت محصولات کشاورزى را بالا مى برد خریدارى کنند.
* آزمایشگاه خاک
همانطور که براى متوجه شدن نوع بیمارى انسان، پزشک آزمایش هاى گوناگونى را تجویز مى کند باید براى تشخیص نوع بیمارى محصولات کشاورزى و خاک، آزمایشگاه هاى فراوانى تأسیس شود. دکتر ملکوتى در این باره مى گوید: این را مى دانیم که کادمیوم ضرر بسیارى دارد اما تأثیر آن بر محصولات گوناگون یا تأثیر دیگر کودها باید در آزمایشگاهى مخصوص مورد بررسى کامل قرار گیرد. مى توان با اصلاح کودها و غنى کردن خاک ها به محیط زیست و سلامت خود کمک بسیارى کنیم.
فکر مى کنید بیمارى هاى خاص و جدید چگونه به وجود آمده است؟ به علت کود و سموم جدید و این که نمى دانیم چه موقع اثر آن در محصولات از بین مى رود. به نظر من اگر یارانه را از کودهاى وارداتى از بین ببریم و کود وارد نکنیم و از کودهاى تولیدى استفاده کنیم به مقدار بسیار زیادى به محیط زیست و سلامت خود کمک کرده ایم.

منبع:

 

http://www.iran-newspaper.com/1386/860219/html/mohit.htm


 
علف کش هاوتاثیرات آنهابرروی محیط زیست
ساعت ٧:٤٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸۸  

آفت کش ها و محیط زیست:


هر ماده شیمیایى که وارد محیط زیست مى شود، تأثیرات مخربى روى آن دارد. علف کش ها و سموم دفع آفات نیز به علت آن که از موادشیمیایى ساخته شده اند، از این امر مستثنى نیستند. این مواد در خاک تأثیر زیانبارى دارند و همچنین موجب تغییر رفتار پرندگان و گیاهخواران مى شوند. بیشتر علف کش ها به صورت اسپرى و به وسیله دستگاه مخصوص در زمین هاى کوچک و به وسیله هواپیما در مزارع بزرگ استفاده مى شوند. علف کش ها هر چند سریع علف هاى زائد را از بین مى برند اما در برخى موارد اگر به صورت درست و اصولى و با نظارت متخصصان استفاده نشود سبب صدمه دیدن گیاهان و دیگر موجودات مى شود.
* علف کش چیست؟
علف کش ها مواد شیمیایى هستند که براى از بین بردن علف هاى هرز استفاده مى شوند. سالانه میلیون ها لیتر علف کش در مزارع، باغ ها و حیاط و باغچه خانه ها استفاده مى شود. علف کش ها ممکن است روى گیاهان اسپرى شوند و یا در خاک و در کنار ریشه گیاه قرار گیرند و انواع گوناگونى دارند که بنا به نوع گیاهان منطقه و شرایط آب و هوایى و همچنین میزان علف هاى هرز از انواع مختلف استفاده مى شود. علف کش ها بیشتر به دو نوع مشخص و کلى تقسیم بندى مى شوند. در نوع علف کش، تنها علف هاى هرز مشخص و معینى را از بین مى برد و تأثیرى بر دیگر علف هاى هرز که از نوع دیگرى باشند ندارد و در نوع کلى همه علف هاى هرز از بین مى روند.
* آفت کش ها و تأثیر بر خاک
علف کش ها به سبب داشتن موادشیمیایى بر روى موجودات خاکى نیز تأثیر مى گذارند. این موجودات که در لایه هاى کم عمق زمین قرار دارند بیشترین تأثیر را از این مواد مى گیرند. وجود این موجودات در خاک سبب مى شود که خاک حاصلخیزى خود را از دست ندهد و خاک تبدیل به «خاک مرده» نشود.
* آفت کش ها و سلامت انسان
مشکل دیگرى که علف کش هاى شیمیایى دارند تأثیر بر سلامت انسان است. این تأثیر زمانى بیشتر است که به طور دستى و با استفاده از سمپاش به وسیله کشاورز انجام شود. استفاده از ماسک و دستکش مخصوص در هنگام استفاده و همچنین شست وشوى دست ها پس از استفاده مى تواند به کاهش ابتلاى انسان به ناراحتى هاى پوستى ناشى از این آفت کش ها کمک زیادى بکند.
* زمان و مقدار استفاده از آفت کش ها
زمان استفاده از آفت کش ها در تأثیر آنها مؤثر است. به عنوان مثال سمپاشى باید در مواقعى باشد که بارندگى نباشد تا سموم جذب گیاه شوند و با باران یا باد در فضاى اطراف پراکنده نشوند. همچنین مقدار مصرف سموم نیز باید مشخص باشد. استفاده بى رویه از آفت کش ها و سموم شیمیایى نه تنها به گیاه ضربه مى زند بلکه سبب ناراحتى هاى پوستى و تنفسى نیز مى شود.
* آفت کش ها چگونه بر پرندگان تأثیر دارند؟
هر چند آفت کش ها تنها براى از بین بردن علف هاى هرز استفاده مى شوند، اما تأثیرات زیانبار آن تا مدت ها روى محیط زیست باقى مى ماند. پرندگان به طور مستقیم به این آفت کش ها آلوده مى شوند و این آلودگى بر نحوه زندگى، غذاى مصرفى و تولیدمثل آنها تأثیر بسزایى دارد. پرندگان و گیاهان جزیى از اکوسیستم و چرخه طبیعى هستند. مسلم است که با آسیب دیدن یکى از آنها، کل سیستم دچار اختلال مى شود و ادامه بقا براى دیگر موجودات به خطر مى افتد. پرندگان و گیاهخواران ۲ دسته عمده هستند که تأثیرات سموم روى آنها بیشتر از دیگر جانوران است اما پرندگان به دلیل آن که بیشتر در لاى شاخ و برگ گیاهان لانه دارند در سمپاشى هوایى بیشترین آسیب را مى بینند.

 

 


 
فنل ونقش آن درمحیط زیست
ساعت ۱:٢٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸۸  

آیا می دانید فنل چیست و چه تاثیری بر محیط زیست و سلامت انسان دارد؟

 پاسخ به این سوال برای کسانی که با رشته شیمی آلی آشنایی دارند، مشکل نیست ، چراکه فنل یکی از مواد شیمیایی است که در رشته آلاینده های سمی قرار دارد.
در واقع این ماده و مشتقات آن در صنایع متعددی چون پالایشگاه های نفت، پتروشیمی، معادن و سموم دفع آفات کاربرد دارد که از طریق دفع غیربهداشتی فاضلاب این صنایع منجر به آلودگی محیط زیست و بخصوص منابع آبی می شود.
بر این اساس محققان دانشگاه علوم پزشکی همدان پس از 3سال تحقیق ، موفق به شناسایی 5میکروارگانیسم تجزیه کننده فنل در فاضلاب شده اند که یکی از این میکروارگانیسم ها نیز اولین بار در دنیا شناسایی شده است.
ما نیز با دکتر رضا شکوهی ، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان ، در این ارتباط به گفتگو نشسته ایم.


فنل چه مخاطراتی برای سلامت انسان دارد؟
اثرات بهداشتی ناشی از مواجه با فنل بستگی به میزان جذب و مدت تماس با آن دارد و از تحریک و سوزش و سوختگی های پوستی تا مسمومیت های سیستماتیک همراه با کاهش فشار خون ، افزایش ضربان قلب و کما متغیر است.
مطالعات انجام شده در امریکا نشان داده است که 2، 4، -6تری کلروفنل باعث افزایش شیوع تومورهای سرطانی می شود، ولی خاصیت سرطانزایی فنل به طور قطعی اثبات نشده است.
نتایج تحقیقات متعددی درخصوص سرطانزایی فنل ناشی از دود تنباکو صورت گرفته است و تاثیر این ماده در پیشرفت تومورهای سرطانی به اثبات رسیده است.
ضمنا در همین تحقیقات خاصیت سرطانزایی کتکول که یکی از اولین محصولات ناشی از تجزیه فنل است به اثبات رسیده است. نکته دیگر این که حضور فنل و کتکول باعث تقویت خاصیت سرطانزایی بعضی از مواد نظیر بنزوپیرین و سایر هیدروکربن های چندحلقوی می شود.با توجه به اهمیتی که فنل روی سلامت انسان دارد، استاندارد سختگیرانه برای آن وضع شده است.
به طور مثال سازمان جهانی بهداشت توصیه کرده است غلظت فنل در منابع آب ورودی به تصفیه خانه متعارف آب برای استفاده جوامع انسانی کمتر از 2میکروگرم در لیتر باشد.طبق استاندارد سازمان حفاظت زیست امریکا میزان مجاز فنل در منابع آب جوامع انسانی و آب مورد استفاده برای پرورش ماهی به ترتیب 3/0و 6/2میلی گرم در لیتر است و براساس استاندارد کشور ژاپن مقدار مجاز در پسابهای خروجی از تصفیه های صنایع 5میلی گرم در لیتر است.

اصولا برای تصفیه فنل از چه روشهایی استفاده می شود؟
برای تصفیه فاضلاب های حاوی فنل روشهای متعددی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از: اکسیداسیون شیمیایی ، جذب سطحی ، تصفیه بیولوژیکی و ترکیبی از روشهای مذکور.
در میان روشهای فوق الذکر، سیستم های بیولوژیکی به دلیل مزایای خاصی که نسبت به سایر روشها دارند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.
یکی از مزایای عمده این روشها این است که سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند، به عبارتی از دیدگاه محیط زیست ایمن تر محسوب می شوند. مزیت دیگر این سیستم ها نسبت به روشهای شیمیایی این است که معمولا در آنها هیچ گونه ماده شیمیایی زیان آوری برای محیط زیست مصرف نمی شود، لذا دفع پساب و لجن حاصل از این فرآیندها نسبت به فرآیندهای شیمیایی در منابع پذیرنده ، اثرات سوئ کمتری به دنبال دارد.
با علم به این که در سیستم های تصفیه بیولوژیکی ، میکروارگانیسم ها مسوول تصفیه آلاینده های موردنظر هستند، لذا شناسایی باکتری های تجزیه کننده آلاینده ها گام مهمی در روند تکاملی سیستم های تصفیه فاضلاب بخصوص مواد سمی محسوب می شود.
از طرفی گونه های میکروبی موثر در فرآیند تصفیه متناسب با نوع ماده آلاینده و همچنین نوع سیستم تصفیه متفاوت است ، لذا شناسایی و معرفی این گونه میکروب ها برای استفاده طراحان و بهره برداران سیستم های تصفیه و همچنین محققان مختلف بخصوص متخصصان محیط زیست و بیوتکنولوژی مفید است.

در مورد باکتری شناسایی شده وکاربرد آنها در تجزیه فنل ، در تحقیق ارائه شده بیشتر توضیح دهید؟
تاکنون کسی در خصوص توانایی نوعی باکتری(برواندیوموناس ویسیکالریس ) در تجزیه فنل یا مشتقات آن گزارشی ارائه نکرده است و یکی از دستاوردهای مهم این تحقیق ، شناسایی این موضوع است که برای اولین بار توانایی این باکتری در خصوص تجزیه فنل شناسایی و گزارش می شود.
این باکتری جز خانواده سود وموناس ها محسوب می شود. سود وموناس ها که به نظر می رسد بیشترین توانایی را در تجزیه آلاینده های آلی از جمله فنل دارند، جزو باکتری های میله ای شکل گرم منفی هستند که هرگز به صورت تخمیری عمل نمی کنند.
بعضی از باکتری های مربوط به این گونه قادرند بیش از 100نوع ماده آلی مختلف را به عنوان منبع کربن مصرف کنند. توانایی زیاد سود و موناس ها در تجریه مواد آلی صرفا به دلیل توانایی آنها در تولید آنزیم های کاتابولیکی نیست ، بلکه به قابلیت های آنها در تنظیم مسیرهای متابولیکی هم بستگی دارد.

اصولا شناسایی میکروارگانیسم ها و تاثیرات شان در تجزیه ترکیبات آلی از چه روی اهمیت دارد؟
شناسایی میکروارگانیسم های تجزیه کننده مواد مختلف بخصوص مواد شیمیایی سمی از جنبه های مختلف حائز اهمیت است ، اول این که با جداسازی و تکثیر آنها می توان انواع مواد شیمیایی خطرناک را به مواد ساده تر و بی خطر تبدیل کرد، به طور مثال می توان با استفاده از همین میکروارگانیسم ها فنل را که یک ماده سمی است به آب و دی اکسید کربن تبدیل کرد.
این موضوع در مورد بسیاری از مواد شیمیایی نظیر سوختهای فسیلی مانند نفت و بنزین هم قابل کاربرد است و در حال حاضر از انواع خاصی از باکتری ها برای از بین بردن لکه های نفتی در دریاها و همچنین آبهای زیرزمینی استفاده می شود، از طرفی محققان بسیاری تلاش می کنند تا میکروارگانیسم هایی را شناسایی کنند که توانایی بیشتری برای این کار داشته باشند، یا این که در شرایط مختلفی بتوانند این گونه مواد را تجزیه کنند.
علاوه بر آن می توان بعد از شناسایی میکروارگانیسم ها، با استفاده از دانش بیوتکنولوژی و روشهای مهندسی ژنتیک ، توانایی آنها را برای تجزیه مواد مختلف از جمله فنل و مشتقات آن که یکی از آلاینده های مهم منابع آب محسوب می شوند افزایش داد.
این موضوع از نظر حفظ منابع آب ، سلامت جوامع انسانی و توسعه پایدار در خور توجه است.

این تحقیق علاوه بر کشف یک گونه جدید باکتری تجزیه کننده فنل چه دستاورد های دیگری داشته است؟
این تحقیق دستاوردهای دیگری نیز داشته است که مهمترین آنها که برای اولین در جهان گزارش شده به طور خلاصه عبارتند از :
1-
شناسایی باکتری های غالب در حضور غلظت های مختلف گلوکز به عنوان ماده رقابتی و تاثیر آنها بر بازده حذف فنل در سیستم مورد مطالعه.
2-
دستیابی به رکوردی معادل 5/1برابر حداکثر میزان پذیرش بار آلی که برای سیستم های بیولوژیکی ترکیبی با بازده بالای 99درصد در خصوص حذف فنل گزارش شده است.
3-
این موضوع از نظر فنی و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است ، زیرا با استفاده از این سیستم، ضمن کاهش قابل توجه زمان مورد نیاز به منظور تصفیه فاضلاب ، به همین نسبت حجم تصفیه خانه و هزینه اجرایی آن کاهش می یابد.

منبع:

http://www.centralclubs.com/forum-f144/topic-t5386.html


کلمات کلیدی: فنل ،محیط زیست ،مخاطرات
 
دریاچه قوری گل تبریزباخطرخشکی روبروست!
ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸۸  

تالاب‌ها به دلیل حضور پرندگان آبزی و ارتباط اکولوژیک آنها با اقصی نقاط جهان در مقایسه با سایر اکوسیستم‌های آبی و خاکی از اهمیت زیستی بالایی برخوردار هستند. این موجودیت‌های زیستی در عین حال به شدت از فعالیت‌های انسانی، آسیب‌پذیر هستند چراکه ظهور اثر تخریب‌های ناشی از فعالیت‌های انسان بر روی آنها نیاز به زمان طولانی ندارد و آثار دخالت نابجای انسان در چهره این زیبای طبیعت خیلی زود خود را به نمایش می‌گذارد. از طرف دیگر توجه به این نکته که سطح رشد فرهنگی و اجتماعی کشورها در عرصه بین‌المللی برپایه میزان حفاظت آنها از منابع ملی‌شان، سنجیده می‌شود، حساسیت حفاظت از تالاب‌ها را دو چندان می‌کند. از این‌رو، نحوه برخورد دولت‌ها و ملل با تالاب‌ها همواره مورد توجه مجامع بین‌المللی بوده و در ممالک مختلف دنیا در عین بهره برداری از قابلیت‌های بی‌بدیل تالاب‌ها در زمینه‌هایی چون آموزش، تحقیقات و توسعه اکوتوریسم برای ترویج فرهنگ همگانی حفاظت از این ثروت‌های طبیعی، تلاش می‌شود. در ایران نیز اززمان تصویب قانون کنوانسیون مربوط به تالاب‌های بین‌المللی به‌ویژه تالاب‌های زیستگاه پرندگان آبزی (کنوانسیون رامسر) درسال و نیز تصویب قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی به پروتکل اصلاحی کنوانسیون مزبور ،تلاش‌های زیادی برای حفاظت از تالاب‌ها صورت گرفته است. آذربایجان شرقی نیز با در اختیار داشتن  11تالاب و  28 سد از نقاط مهم کشور در زمینه تالاب محسوب می‌شود که مجاورت با دریاچه ارومیه به عنوان زیست‌کره ثبت شده در یونسکو، جایگاه استان در این زمینه را دو چندان مهم می‌کند. اهمیت حفاظت از تالاب‌های استان و تلاش برای احیای بخش‌های خشک شده آنها زمانی بیشتر آشکار می‌شود که بدانیم برخلاف تصور رایج، تالاب‌ها تنها محلی برای جمع شدن آب نبوده و کارکردهای این پدیده‌های زیستی برای ادامه حیات انسان ضروری است. تالاب‌های آذربایجان شرقی به دلیل واقع شدن در مسیر مهاجرت شمال به جنوب پرندگان به ویژه پرندگان ساکن سیبری ، نخستین ایستگاه برای پرندگان آبزی در کشور بوده و از این رو ، حامل منبع غنی‌ای از تنوع جانوری هستند. تالاب‌های استان به‌عنوان حلقه رابط زیستی بین شمال و جنوب، زیستگاه انواع نادری از پرندگان جهانی است که به عقیده کارشناسان محیط زیست ، ارزش‌گذاری مادی آنها غیرممکن است. شهرستان هشترود در جنوب آذربایجان شرقی از نقاط اصلی تالاب‌خیز محسوب شده و  30 درصد تالاب‌های استان را در خود جای داده است.


 
محدوده حفاظت شده خان گرمز
ساعت ٤:٤٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸۸  

 

محدوده حفاظت شده خان گرمز، منطقه ای است با اکوسیستم کوهستانی، که نام خود را از کوهی به همین نام گرفته است و محدوده ای قله مخروطی شکل خان گرمز، با چشم اندازی زیبا و ارتفاع 2853 متر از سطح دریا، در 34 کیلومتری غرب تویسرکان و جنوب غربی رشته کوه الوند و شرق دشت اسدآباد قرار گرفته است، که راه دسترسی آن از طریق جاده تویسرکان به کنگاور و جاده فرعی روستاهای و لاشجرد و کنجوران علیا فراهم می باشد این منطقه از لحاظ پوشش گیاهی و تنوع گونه های گیاهی و مرتعی و منابع تغذیه ای وحوش بسیار غنی است و عمدتاً از نوع گون و بله گوش هستند و سایر گیاهان عبارتند از: گندمیان، علف باد بزنی، کاکوتی، علف گوسفند، فرفیون و.... شش رشته چشمه دائمی و یک سرآب در دل کوه منابع آب خان گرمز و آب شرب وحوش را جهت احداث آبشخور فراهم نموده است. با توجه به برخورداری این منطقه از شرایط و عوامل زیستی مناسب حیات وحش، از جمله: دور بودن از مسیر جاده اصلی، محصور بودن جبهه شمالی آن توسط رشته کوه الوند و منابع آب کافی، جمعیت جانوری قابل توجهی را در خود جای داده است و مهمترین زیستگاه کل و بز وحشی، قوچ و میش استان به شمار می رود سایر وحوش عمده موجود در این منطقه عبارتند از:

الف- پستانداران شامل: بز و پازن، گربه وحشی، کفتار، گورکن، سمور، گرگ معمولی، گرگ سیاه، روباه، خرگوش، شغال و سنجاب نقره ای.

ب- پرندگان بومی و مهاجر شامل: عقاب طلایی، کبک، تیهو، اکراس، کبوتر، غاز خاکستری، کوکره، اگرات، قرقی، باقرقره، کلاغ نوک سرخ، کلاغ نوک زرد، سینه سرخ و بالابان.

ج- پرندگان آبزی مهاجر مانند: خروس کولی، حواصیل خاکستری، لک لک، کله سبز، آنقوت، کشیم بزرگ و.... لازم به ذکر است که زمین شناسان، جغرافیدانان، علاقمندان طبیعت وحش و گردشگران می توانند با رعایت مقررات و ظوابط سازمان حفاظت محیط زیست این اکوسیستم را مورد بازدیدهای علمی، آموزشی و تفرجی قرار دهند.

                         

 

 


 
پساب های کشاورزی مضرترین منابع آلوده کننده محیط زیست
ساعت ٤:۳٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸۸  

ورود مواد شیمیایی و عناصر نامطلوب در آب، سبب آلودگی شیمیایی آن شده و چون آب در طبیعت در گردش است، آلودگی آب سریعا گسترش می یابد.

جیوه، سرب، مواد شیمایی سمی، از خطرناک ترین آلوده کننده های آب هستند و برخی از این مواد، سالها در محیط باقی می مانند و حیات جانواران و گیاهان را به خطر می اندازد.
استفاده وسیع و بی رویه آفت کش ها در امور کشاورزی بدون توجه به مسائل زیست محیطی سبب آلودگی محیط زیست به خصوص منابع آبی می شود.
آفت کش ها در اثر کاربردهای مستقیم و غیر مستقیم و از طریق ریزش های جوی، زهاب های کشاورزی، جریان باد و ... وارد منابع آبی می شوند. این مواد پس از ورود به منابع آبی تحت تاثیر فرایندهای تجربه و انتقال، ممکن است چند سال در منابع آبی دوام یابند.
با توجه به اینکه وارد کردن سموم دفع آفات گیاهی و کودهای شیمایی آب را آلوده می کند، ورود آلاینده های کشاورزی و خانگی به داخل آب های سطحی و زیرزمینی، ساکنان استان های شمال غربی کشور را تهدید می کند زیرا بافت شهری این استان ها به گونه ای است که فاضلاب های شهری و روستایی وارد آب های سطحی و زیر زمینی می شود و اکثر زمین های این استان ها زمین های کشاورزی بوده که به علت عدم توان کنترل خارجی و پساب های کشاورزی، سموم کشاورزی آلودگی ها وارد آب ها و رودخانه ها شده است.
پساب های کشاورزی یکی از مضرترین منابع آلوده کننده محیط زیست هستند، به طور مثال آلودگی منابع آبهای سطحی همچون رودخانه کارون و تالاب شادگان در خوزستان توسط این پساب در طول دهه گذشته به یک مشکل زیست محیطی تبدیل شده بود که در این راستا این آب ها حاوی مقادیر زیادی از عناصر آلوده کننده بوده که باعث کاهش کیفیت آب در پایین دست می شوند.
اما از جمله معضلات استان های جنوبی حاشیه خلیج فارس را می توان فرسایش خاک های سطحی زمین های زراعی کشاورزی که در نتیجه سیلاب های فصلی سال، عدم مدیریت دفع زباله های عفونی و ... به عنوان آفت زمین های زراعی این استان نام برد.
این در حالی است که بشر به منظور کسب منافع اقتصادی بیشتر، از یک سو به استفاده روز افزون از سموم و کودهای شیمایی رو آورده و از طرف دیگر، در راستای دستیابی به توسعه صنعتی یا دفع زباله های شیمیایی و پساب های صنعتی کارخانجات به محیط های طبیعی به آلودگی آنها اقدام کرده است.
بر این اساس، توسعه کشاورزی و صنعتی با ایجاد انواع مختلف آلودگی در اجزاء اصلی محیط زیست یعنی خاک، آب و هوا همراه بوده است.
مصرف رو به رشد کودهای شیمایی و استفاده از انواع مختلف سموم کشاورزی در اراضی زراعی به عنوان یک خطر جدی در جهت ایجاد آلودگی محسوب شده و از طرف دیگر پساب های صنعتی و شهری به دلیل ایجاد تغییرات محسوس در خاک دارای خطر بالایی بوده که در صورت عدم توجه در دراز مدت اثرات نامطلوبی را بر چرخه حیات در این مناطق وارد خواهد کرد.
با توسعه و پیشرفت صنعت کشاورزی، کودهای شیمیایی به طور چشمگیری مورد استفاده قرار گرفته اند که بر این اساس اثرات مطلوب آنها در حفظ تعادل محیط زیست و اکو سیستم های طبیعی بسیاری از دانشمندان محیط زیست را در مورد وضعیت آینده جهان نگران کرده است.
کودهای شیمایی اهمیت زیادی در ازدیاد محصول و تقویت حاصلخیزی خاک ها دارند اما سبب آلودگی محیط زیست نیز می شود که پیامدهای بسیار مضری را در بر خواهد داشت و امکان دارد که ترکیب جمعیت زیستی اکوسیستم ها را به شدت تغییر دهند.
برای این منظور برای به حداقل رساندن تاثیرات سوء آفت کشها به اکوسیستم کاربرد تصفیه فاضلاب محتوی آفت کشها، تعیین حریم های منابع آب، استفاده از آفت کشهای کم دوام اقدام مناسبی می تواند باشد.

منبع: تهران- خبرگزاری ایسکانیوز

 


 
دریاچه آرال بزرگترین فاجعه زیست محیطی
ساعت ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸۸  

در نتیجه خشکی دریاچه آرال جزایر کوچکی در این دریا پیدا شده اند که نگرانی کشورهای آسیای مرکزی را برانگیخته است. آرال چهارمین دریاچه بزرگ جهان است که روز به روز کوچکتر می‌شود و مقدار شوری آب آن بالا می‌رود.

 هر سال بیش از ۲۵۰ ملیون دلار برای نجات این دریاچه هزینه می‌شود.  در اوایل این هفته همایش "بنیاد بین المللی نجات آرال" در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد. کارشناسان اقدامات دولت‌های منطقه را برای نجات آرال کافی نمی‌دانند. برخی از نمایندگان دولت‌های شرکت کننده در این همایش نیز اقدامات دولت‌های منطقه را در خصوص جلوگیری از روند نابودی آرال بی ثمر دانسته‌اند.

 دریاچه آرال بزرگترین فاجعه زیست محیطی در آسیای مرکزی است که هم اکنون سرچشمه بادهای مسموم شده است. آیا دریاچه آرال خشک خواهد شد و خشکی آن چه پیامدهای زیست محیطی به‌دنبال خواهد داشت؟ دولت‌های آسیای مرکزی برای نجات این دریاچه تا به‌حال چه کرده‌اند؟

 در سال‌های اخیر "بنیاد بین المللی نجات آرال" تاسیس شد. این بنیاد اکنون همایشی با شرکت نمایندگان 5 کشور آسیای مرکزی و نمایندگان سازمان‌های بین المللی در شهر دوشنبه برگزار کرده است.

 نماینده قزاقستان در این همایش گفته است که در حال حاضر نجات آرال دشوار شده است. ریابسف، رئیس کمیته ذخائر آب وزارت کشاورزی قزاقستان گفت، در سال‌های اخیر میزان بخار شدن آب دریا افزایش داشته و شوری آب دریا بیشتر شده است.  

------------------------------------------------

چندخطی که بالانوشته ام مربوط به سال٢٠٠٧می باشد.اماتاجایی که خبردارم هیچ یک ازاین نشست هاراه به جایی نبردوروزبه روزوضعیت این دریاچه وخیم ترمی گردد.

------------------------------------------------

 تغییرات آب و هوایی و آب شدن ۲۵ درصد از یخچال‌های تاجیکستان

 برخی از کارشناسان تغییر آب و هوای آسیای مرکزی را به افزایش دمای هوا در سراسر جهان مرتبط می‌دانند. در چند سال اخیر این امر به آب شدن ۲۵ درصد یخچال‌های طبیعی تاجیکستان منجر شده است.

 سلطان رحیم اف ، رئیس بنیاد بین المللی نجات آرال اعلام کرده است که این بنیاد تلاش دارد در آسیای مرکزی آب بصورت عاقلانه مورد استفاده قرار گیرد. وی افزود که در این راستا پیشرفت‌هائی نیز حاصل شده است.

 به گفته او: «در سال ۱۹۸۹ آرال به دو قسمت تقسیم شده بود، یعنی قسمت شمالی آن از قسمت جنوبی دریاچه جدا شده بود. در سال ۲۰۰۵ نیز سدی احداث گردید که موجب بالا آمدن سطح آب در قسمت شمالی آرال شد . در حال حاضر سطح آب در جنوب این دریاچه ۲۹ متر و در قسمت شمالی آن به ۴۲ متر می‌رسد. شوری آب دریا کاسته شده و آب به نزدیکی شهرها رسیده و مردم نیز به ماهیگیری  پرداختند.»

 اختلاف میان کشورهای آسیای مرکزی و روند کند نجات آرال:

 ولی برخی از کارشناسان از جمله حاجی محمد عمراف کارشناس تاجیک معتقد است که اختلافات درمیان کشورهای آسیای مرکزی روند نجات آرال را کند کرده است و نشست‌های نوبتی نمایندگان کشورهای منطقه در سال‌های اخیر نتوانسته است مشکل آن را کاهش دهد.

 او در این باره خاطرنشان می‌سازد: «ما حتی تقسیم آب بین دولت‌های آسیای مرکزی را هم نمی‌توانیم حل کنیم. این برخوردها به عقیده من نتیجه پائین بودن فرهنگ سیاسی کسانی است که به گفتگو و مذاکره می‌پردازند و فاقد  افکار «گلوبالی» هستند. خیلی خنده آور است که آنها جمع می‌شوند، صحبت می‌کنند و حتی فراموش می‌کنند برای چه آنها جمع شده اند. همه این کارها دروغین است.»

 نجات آرال مسئله جهانی

 برخی از کشورهای آسیای مرکزی نیز به این نیتجه رسیده اند که قادر به حل  مشکل آرال نیستند. نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان پیشنهاد کرده است که به مشکل آرال باید به عنوان مشکل جهانی نگریسته شود و حل  مشکلات آن باید به عهده سازمان ملل متحد باشد.

 در همایش بنیاد بین المللی نجات آرال به مشکلاتی اشاره شده است که فقط کشورهای منطقه می‌توانند با مساعدت و همکاری با یکدیگر و رفع اختلافات  موجود آن را حل کنند. 

 در همایش همچنین اعلام شده است که ترکمنستان و ازبکستان که کشورهای اصلی مصرف کننده آب دریاچه آرال هستند می‌توانند با به‌کارگیری روش صحیح از آبیاری تا ۵۰ درصد در صرفه جویی آب کمک کنند. اما ازبکستان قصد ندارد در برنامه «صرفه جویی از آب منطقه» شرکت کند.

 افزایش نمک و محتویات معدنی در آب این دریاچه عمده ترین تاثیر منفی را بر محیط زیست داشته است. در مناطق نزدیک ساحلی دریا، بیماری‌هایی مانند کم خونی، سرطان، بیماری‌های کلیه و کبد و همچنین ناراحتی‌های کودکان بیشتر از مناطق دیگر مشاهده شده است. کارشناسان هشدار می‌دهند که برای نجات دریاچه آرال بایستی هر چه زودتر دست به اقدام زد.

تاچهل سال پیش دریاچه آرال چهارمین دریاچه بزرگ دنیا بود. برپایه تصمیمات نابخردانه حکومت شوروی و با هدف گسترش و توسعه کشت نوع خاصی از پنبه که مشابه آن تنها در اطراف قاهره کشت می شود – الیاف این پنبه مرغوب بیشتر برای بافت شلوارهای جین و پارچه های مشابه بکار می رود و کشت آن مستلزم مصرف آب زیاد است. برای برداشت هر کیلو پنبه باید ۷۰۰۰ لیتر آب شیرین مصرف کرد.

شوم گل پانباچوف ۷۴ ساله در حالیکه قرآنی را در دست دارد در کلبه خود نشسته. او صید ماهی در آرال را درسال ۱۹۴٨ آغاز کرد. در آن زمان دریاچه آرال مملو از انواع ماهی های قابل صید بود. او که در بخش ازبکستان دریاچه زندگی می کند، تعریف می کند که امروز تنها یک نوع ماهی در این بخش از دریاچه می توان صید کرد و آن نیز ماهی است که تخم آن توسط مسئولین محیط زیست در آب دریاچه کشت شده است. بخش اعظمی از آب دریاچه برای همیشه از بین رفته است. سیمای سوخته این پیرمرد شاهد یکی از دردناکترین فاجعه های زیست محیطی در آسیای میانه بوده است که پی آمدهای سنگین اجتماعی، انسانی، طبیعی و اقتصادی بهمراه داشته است.

شوم گل تعریف می کند که در پنجاه قرن پیش زندگی در اینجا بگونه ای دیگر بود. در آن سال ها ما با کمک دولت تازه صاحب قایق های بزرگتر ماهیگیری و نیز تورهای ماهی گیری بهتری شده بودیم. چندسال بعد صاحب کشتی ماهیگیری و سوخت آن نیز شدیم. کارخانه کنسروسازی با تمام ظرفیت خود در منطقه کار می کرد.

او بخاطر می آورد که آب دریاچه در سال ۱۹۶۵ شروع به کم شدن کرد و در سال ۱۹٨۵ فاجعه چهره خود را به نمایش گذاشت. درآن سال ها دیگر ماهی جهت صید و فروش به کارخانه باقی نمانده بود. معدود ماهی هائی که در آبگیرهای باقی مانده از دریاچه یافت می شد، توسط افراد بیکار صید می شدند تا در بازار روستاها بفروش برسند.

علت این فاجعه دردناک زیست محیطی این بود که کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی در مسکو در سال های پایانی دهه ۱۹۵۰ قرن گذشته تصمیم گرفت که کشت پنبه در جمهوری های ازبکستان و ترکمنستان و تاجیکستان را در مقیاسی وسیع گسترش بدهد. جهت پیشبرد چنین پروژه‍ی فاجعه باری نیاز به منابع فراوان آب شیرین بود. به این منظور آب دو رودخانه بزرگ یعنی آمودریا و سوردریا که آب آنها به دریاچه می ریخت منحرف شدند. این دو رودخانه‍ی بزرگ که از رشته کوه های پامیر و تیان شاه در شرق سرچشمه می گرفتند منابع اصلی آب شیرینی بودند که آب آن ها به دریاچه می ریخت.

کانال های بزرگی جهت هدایت آب این دو رودخانه به سمت دشت های کویری و استپ های ازبکستان و ترکمنستان که قرار بود به کشتزارهای بزرگ پنبه تبدیل شوند، ساخته شد. دیری نگذشت که هزاران تن از انواع و اقسام کودهای شیمیائی در محیط های اطراف پاشیده شد. پس از این بود که نابودی محیط طبیعی اطراف آغاز و همزمان آب دریاچه شروع به کم شدن کرد.

دریاچه آرال زمانی حدود ۶۵۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت داشت و در دو جمهوری ازبکستان و قزاقستان واقع شده بود. حالا از آن دریاچه وسیع که زمانی زیستگاه انواع و اقسام پرندگان کمیاب و نیز محل رشد و نمو انواع و اقسام روئیدنی های ویژه بود، چهار دریاچه کوچک بر جای مانده است که بخش شمالی آن در قزاقستان قرار گرفته است.

رهبران پنج جمهوری آسیای میانه تازه اسقلال یافته یعنی ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ترکمنستان فاجعه را از نزدیک می دیدند و ضرورت اتخاذ راه حلی عاجل و منطقی جهت جلوگیری از گسترش آن را احساس می کردند. ولی متاسفانه رهبران دو جمهوری ازبکستان و ترکمنستان حاضر نشدند که از درآمد مختصر حاصل از کشت پنبه چشم بپوشند و راه حل مناسبی اتخاذ نمایند.

عدم چاره اندیشی جمعی باعث شد که هر روز آب دریاچه کمتر شود و کویر جای آب و سرزمین های سبز را بگیرد. با کم شدن آب شیرین غلظت نمک در آب بجا مانده بالا رفت و پس از آن وزش بادهای شدید باعث شد تا سم های شیمیائی باقی مانده از کودهای شیمیائی همراه با نمک به مناطق اطراف پراکنده شوند که به نوبه خود باعث فرار پرندگان و از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه شد. بیماری های گوناگون به جان انسان ها و حیوانات بویژه در مناطق فقیرنشین جمهوری ازبکستان چنگ انداخت.

درجمهوری ازبکستان در طی چند سال اخیر یک و نیم میلیون بیمار که از آن جمله صدهزار مورد بیماری سل مشاهده شده است که علت آن فقط و فقط خشک شدن آب دریاچه آرال ارزیابی شده است.

آب آشامیدنی که مردم این مناطق در حال حاضر مصرف می کنند دارای غلظت نمکی معادل ۱،٣ درصد است. وجود چنین درصدی از نمک در آب آشامیدنی باعث اختلال در عملکرد کلیه ها و جگر انسان ها شده و آنها را آماده پذیرش هر گونه بیماری می کند.

ناز باجین موسی بایف شهردار منطقه آرال در جمهوری قزاقستان برای خبرنگاران بی بی سی تعریف می کند که چگونه فرستادگان دولت اتحاد شوروی در تاشکند پایتخت ازبکستان جلسه تشکیل دادند تا پروژه خود را به اطلاع مسئولین محلی برسانند. یکی از حاضرین در جلسه از مسئول پروژه سئوال کرد که سرنوشت دریاچه آرال چه می شود؟ مسئول دولتی پاسخ داد “آرال مرگی زیبا و تاریخی خواهد داشت.” ولی واقعیت خلاف این را نشان داد. آرال را بیرحمانه بقتل رساندند.

دولت قزاقستان با بهره گیری از یک وام صد میلیون دلاری از بانک جهانی در طی چند سال اخیر موفق شده است سدی عظیم در بخش جنوبی دریاچه احداث نماید. احداث این سد باعث شده است تا آب دریاچه در بخش شمالی آن حدود ۴۰ درصد احیاء شود.

موسی بایف تعریف می کند که ماهی ها دوباره در دریاچه یا حداقل در بخش شمالی آن فراوان شده اند و صیادان می توانند باردیگر د رآرال ماهی صید کنند. برودت هوا افزایش یافته و ابرها برگشته و بارش باران در منطقه بیشتر شده است. گرچه هنوز تا احیای کامل بخش شمالی دریاچه و رسیدن آب به ساحل قبلی چهل کیلومتر فاصله است ولی امیدواری زیاد است. قرار است با کمک یک وام ۱۲۶ میلیون دلاری دیگر از بانک جهانی امر احیاءدریاچه تکمیل شود.طبق برآورد مسئولین پروژه در سال ۲۰۱۰ تقریبا بخش شمالی دریاچه کاملا احیاء خواهد شد. موسی بایف درپایان سخنان خود می گویددولت قزاقستان تمام تلاش خود را در جهت احیاء بخش شمالی دریاچه آرال خواهد کرد. بقیه آن وظیفه دولت ازبکستان است گرچه شاید تاکنون دیر نیز شده باشد.

 

 

 

 


 
شیمی محیط زیست
ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۸۸  

دید کلی

شیمی در محیط زیست ما نقش اساسی دارد. در واقع در بین مردم متداول است که بیشتر مسائل آلودگی جاری را به گردن مواد شیمیایی سنتزی و پدید آورندگان آنها بیاندازند. اما این نکته ناگفته می‌ماند که بیشتر مسائل زیست محیطی ، قرنها و دهه‌های گذشته ، مانند آلودگی میکروبی آب آشامیدنی ، تنها زمانی برطرف شدند که روشهای علمی بطور کلی و شیمی بطور اخص در مورد آنها بکار گرفته شد. افزایش شگفت‌ انگیز عمر انسان و بهبود کیفیت زندگی در دهه‌های اخیر به مقدار زیاد به علت پیشرفت شیمی و پدید آمدن مواد شیمیایی جدید بوده است.

محصولات فرعی اجسامی که برای بهتر شدن سلامتی و بالا رفتن استاندارد زندگی ما بکار گرفته شده‌اند، در مواردی بوسیله تنزل دادن سلامتی ما و همچنین سلامتی گیاهان و حیوانات ، همچون شبهی ما را دنبال می‌کنند. بطور خلاصه ، غلبه ما بر آلودگی گسترده زیست شناختی و بالا بردن استانداردهای سلامتی و ثروت مادی در کشورهای توسعه یافته به قیمت آلودگی شیمیایی گسترده کره زمین در سطح کم تمام شده است.


 
ترافات سبز5اعتراف سبز!خوب وبد
ساعت ٦:۳٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٢ فروردین ۱۳۸۸  

اعترافات سبزمن!!!!

که البته اعترافات سبزی درکارنیست،چون تاجایی که به خاطرمی آورم مثل اغلب دوستان دربچگی شیطنت هایی رادرحق محیط زیست وحیوانات روا داشته ام.البته فقط به "5"اعتراف منحط نمی گرددوشمارش فراتراز5تامی شود،شاید5000شاید50000یاشایدهم: n5.مهم اینست که اینجاباید5تای آنهارابازگونمایم.(ازدست این دوستان سبز)!!!


5کاربد!!!

ü     یادم میادوقتی خیلی بچه بودم (4-5)سالگی علاقه شدیدی به مطالعه روی حیوانات داشتم.همیشه برادرم بهزادهمراه شیطنت های کودکانه ام بود.بهتربگم جرقه همه این کارهادردست بهزادبود.درسالهای 70-69دو گلخانه بزرگ درحیاط خانه داشتیم که به دلیل رطوبت هواوروشن بودن بخاری،کرم خاکی درآن وجودداشت.یک روزبابرادرم تصمیم گرفتیم به یک کرم آمپول بزنیم.بی اجازه ازخانه یک سرنگ برداشتیم وپرازآب کردیم وبه کرم بیچاره آمپول زدیم.کرم بیچاره داشت می ترکید!!!البته زنده ماند.هرروزمی رفتیم عیادتش.الانم فکرکنم باآمپول تقویتی که مابهش زدیم تبدیل به یک مارشده.!!الان که یادش می افتم حالم به هم میخوره که چرامااین کارراکردیم؟

ü     یک کمی که بزرگترشدیم (7-8سالگی) آتش بازی راخیلی دوست داشتیم.یک روزبعدازظهرکه همه خواب بودندباخواهروبرادرانم تصمیم گرفتیم بین دوگلخانه که سرپوش پلاستیکی داشتندویک فضایی مانندجوی آب میانشان بود،که درفصل بهاربه علت بارش باران پرازآب میشدنفت بریزیم وآتش روشن کنیم.که نفت به علت سبکتربودن روی آب می ایستدوخاموشی آن هم عملاتاسوختن آخرین قطره نفت درآن زمان میسرنبود.بماندکه چقدرپلاستیک سوخت وچندین گل درگلدان خشکید واین چرخه تولیدپلاستیک چقدربه محیط زیست آسیب می رساندو البته پدرم کلی دعوایمان کردوکلی نصیحت ولی بی فایده بودچون اگرفایده داشت دسته گل های بعدی رابه آب نمی دادیم.آن موقع نمی دانستم که چه حجمی ازهواراآلوده می کنم ویامسمومیت خاک ایجادمیکنم و...

ü     دسته گل بعدی ام این بودکه سال  اول دبستان بودم.یک عنکبوت بیچاره داشت ازجلوم ردمیشد.دیدم دست وپای خیلی درازی داره!تصمیم گرفتم یک کمی کوتاهترشون کنم تاخوش تیپ تربشه!!حالافکرکردن به این قضیه وحشتناکه نه؟البته اون هم خوشبختانه زنده موندوبعدازمدتی دست وپای تازه درآورد.

ü     عادت بددیگرم که ازتیر87گرفتارش شدم(باتولدوبلاگم که هنوزیکساله نشده) گشت وگذاردرسایت های مختلف اینترنتی است تااطلاعاتم رابالاترببرم وبیشترهم درسایت های سبزسیرمیکنم  که این برای نیروگاههای برق کشورمضراست وباعث هدررفت انرژی می شودولی فایده ای هم که داشت پذیرش چندین مقاله من درداخل وخارج ازکشوربودوالبته به پیشرفت درسی ام هم بسیارکمک کردودیدم رانسبت به خیلی چیزهاعوض کرد.

ü     بدترین عادتم هم مصرف بی رویه آب درهمه زمینه هاست.علاوه برداشتن جوجه ازنوع رنگی وغیررنگی(محلی)وماهی (ماهی قرمز)چندسال پیش اردک نگه می داشتم و برایشان یک برکه مصنوعی درست کرده بودیم  وپرازآب بودتااینکه یک روزهمه رابه همسایه مان دادم وتصمیم گرفتیم آکواریوم ماهی بخریم بماندکه چندنوع تاحالاماهی را دراثرناآشنایی بانوع زندگی گونه به دیارباقی ، فرستادیم وچندتاشون همدیگررانابودکردند(ماهی های تهاجمی که مظلوم ترهارامی خوردند).بااینکه پدرم خوددرسازمان آب شرق تهران کارمی کند،هنوزمن نتوانستم به خودم بفهمانم که آب شیرین قابل دسترس انسان درروی کره زمین1%است ومن هنوزنتوانسته ام مصرف نهان وآشکارآب راتاحدی کاهش دهم!وازروی همه آنهاکه دروزارت نیروکارمی کنندشرمنده هستم!

واما5کارخوب سبز که انجام داده ام:

ü     ازکودکی به کاشت گل وگیاه علاقه داشتم وحالاهم درحیاط خانه هرسال به کمک خانواده کلی سبزیجات وصیفی جات می کاریم .درختانی راهم که بادست خودم کاشته ام الان 15ساله هستندوبه بارنشسته اند.حالاهم به رشته ای که واردش شد

ü     یکباریک کبوتربیچاره که یک چشمش باتفنگ ساچمه ای کورشده بود،جلوی پنجره خانه نشسته بودکه رفتم بگیرمش دیدم حرکتی نمی کند.فهمیدم پایش شکسته است.بعدمکان مناسبی برایش محیاکردم و2ماه مرتبابه اورسیدگی می کردم تابلاخره قدرت پروازپیداکردوآزادش کردم.که حس شیرینی راتجربه کردم.اینکه می توان محبت راهدیه کردبی آنکه کوچکترین چشم داشتی درکارباشد.حالاهم همیشه برای گنجشک هاوپرندگانی که روی درختان حیاط ما می نشینندغذامی برم.البته 2تاگربه خیلی قشنگ هم داریم که اصلادست آموزشان نکردیم وهمیشه همه اعضای خانواده برای آنهاغذامی برندویک جای مناسب هم درزمستان برایشان تدارک دیدیم.

ü     همیشه راه خانه تادانشگاه راکه تقریبادورهم هست پیاده می روم وهمچنین مسافت میان دودانشکده باهم رابادوستانم پیاده می رویم وفرصت مناسبی برای بحث های سبزی است که مربوط به رشته محیط زیست است وافکاری که برای آینده داریم برای اینکه می خواهیم سبززندگی کنم.یکباربایکی ازدوستان می خواستیم به کتابخانه برویم که تصمیم گرفتیم مسافتی که حدوددوساعت ونیم رفت وبرگشت آن به طول می انجامیدراپیاده برویم،وقتی برگشتیم اثری ازجوراب هایمان نمانده بود.!!!(اینم یکی ازفوایدزندگی سبز).

ü     یادم میادیکباریک خروس داشتیم که مریض شده بود(ازهمین جوجه رنگی هابودکه بزرگ کرده بودیم).بردیمش  پیش دامپزشک ،گفت درمان نمیشه!!!آوردمش خودم اینقدرماست وسیربهش دادم که بعدازیک هفته خوب خوب شد.

ü     یکی ازکارهای خوب که  مورخ27/4/87به انجام رساندم ایجادوبلاگ چشمهای همیشه بیدارزمین بودکه درطول این مدت 179پست که بیشترآنهاترجمه مقالات لاتین درباره محیط زیست بوده است رامنتشرساخته ام .ازدیگرفوایدآن آشنایی بادوستان سبزی درداخل وخارج ازایران بودکه شمارآنهابه 102نفرمی رسدکه به همه آنان افتخارمیکنم ووجودآنان مایه دلگرمی است.از آقای سپهر سلیمی  بخاطر کارهای ارزشمندشان  دروصف محیط زیست وحمایت ازحیوانات وهمچنین بنیان گذاری زیستابه عنوان یک پایگاه خبری وسایتی برای ارائه اطلاعات درزمینه محیط زیست سپاسگزاری می کنم وتلاش ایشان قابل ستایش است.

درپایان ازدوستان بزرگوارم: خانم ژاله فتوره چی ،خانم مژگان جمشیدی،خانم مریم خزائلی،آقای فرداد دولتشاهی، ،خانم لیلاعباسی،مردخاکی،آقای دکترهومن روانبخش،مهندس سهیل نوروزی ،گوزن زرد، پریمک)آقای صادق محمدی)،خانم موناقاسمیان دعوت می کنم دراین بازی شرکت کنند.ازوبلاگ شهرسالم هم که بانی این حرکت سبزبودندتشکرمیکنم.

 

                                       

 

 

 

 

 

 

 

 


کلمات کلیدی: اعترافات سبز
 
تندوره
ساعت ٤:٠٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۸۸  

پیشگفتار :

پارکهای ملی به عنوان الگوهایی از تنوع زیستی هر ناحیه می باشند که در دیگر مناطق دستخوش تغییر گشته و و یا کلا" نابود گشته است .این گونه مناطق به عنوان مامنی مطمئن جهت زیست بسیاری از گونه های وحشی است که توانسته اند در روند دگرگونی و تغییر و تبدیل اکوسیستم ها تا امروز دوام آورده وخود را حفظ نموده اند. 

پارکهای ملی مانند جزایری هستند که در بستر طبیعت که حرکتهای زیستی در آنها بطور طبیعی جریان داشته و سرمایه های ژنتیکی انسان و تنوع آنها به نحو مطلوب در آنها حفظ میشود.

انسان در مقابل طبیعت که خود نیز جزئی از آن میباشد مسئول بوده و بایستی اندیشمندانه تر با محیط و زیستمندان آن برخورد نماید . نبایستی فراموش کرد اگر چه امروز در سایه علم و تکنولوژی به دست أوردهای مهمی از نظر تولید محصولات کشاورزی و سایر فراورده های موردنیازش رسیده است پایه و اساس أن همان گونه های وحشی بوده اند که در أینده نیز می توانند به عنوان منابعی اساسی باز هم موردبهره برداری قرار گیرند .

جدا از ارزشهای اخلاقی حفظ تنوع زیستی و ژنتیکی پشتوانه ای بسیار مطمئن جهت پیشرفت و توسعه به شمار می أیند . کشورهایی که در حفظ دائمی طبیعت و گسترش پارکهای ملی خود جهت حفظ تنوع ژنتیکی سرمایه گذاری می کنند. در واقع واقعیت أن است که در جهان امروز روند تخریب متاسفانه بسیار جلوتر از احیا و بازسازی است . انقراض گونه ها در تمامی اکوسیستمهای منابع طبیعی اعم از أبی و خشکی چنان رشد فزاینده ای را بخود گرفته که اگر چاره ای اندیشیده نشود و خرگوش ها در برخورد با محیط طبیعی از حالت تقابل به تعامل سوق داده نشود و به جرات میتوان گفت طی نیم قرن أینده ما بیش از 50درصد گونه های شناخته شده فعلی را از دست خواهیم داد.درهمین کشور خودمان دیر زمانی نگذشته که أخرین بازمانده گونه های شاخصی چون ببر ایران و شیرأسیایی در جهت سودجویی و ارضا غرایز انسانی برای همیشه از عرصه های طبیعی این سرزمین حذف شوند . یوزپلنگ این گربه زیبای دشتهای پهناور درلبه پرتگاه انقراض قرار گرفته و علی رغم تمامی تمهیدات بین المللی به کار گرفته شده اطمینان به بقا أن هنوز حاصل نشده است .این در حالیست که گربه شنی ، گربه پالاس ، روباه شنی ، از دیگر پستانداران شاخص در معرض نابودی هستند که حمایت جدی تمامی أحاد جامعه و پشتیبانی محکوم و استوار حکومت را می طلبد .


 
عیدبرفی دردماوند!!!
ساعت ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۸۸  

طوفان دوروزی است که آرامش شهررابه هم زده وخسارات زیادی رابه بارآورده است وازدیشب هم بارش برف درشهرستان دماوندادامه دارد.اکثرشکوفه های درختان بادام وزردآلوازبین رفتند.ازمدت هاپیش همه بیم این راداشتندکه مبادادرختان باسرمازدگی مواجه شوند!که متاسفانه همینطورهم شد.به دلیل کمبودبارش درفصل پاییزوزمستان ، امسال دماوندهم بابحران آب وخشکسالی روبروست.


 
دریاچه زریوار
ساعت ۳:٤٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ فروردین ۱۳۸۸  

دریاچه زریوار:

دریاچه زَریوار یا به عبارت بهتر تالاب آب شیرین زریوار (کردی: زرێبار) در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان، در استان کردستان ایران و از مکان‌های دیدنی و گردشگری این استان است. آب تالاب شیرین است و از تعدادی چشمهٔ کف‌جوش و بارش تأمین می‌شود. در بیشتر زمستان‌ها سطح دریاچه کاملاً یخ می‌بندد. این تالاب در طول جغرافیایی ′۸°۴۶ و عرض جغرافیایی ′۳۲°۳۵ و ارتفاع ۱۲۸۵ متری از سطح دریا واقع گردیده‌است. طول دریاچه زریوار حدود ۵ کیلومتر و عرض آن حدود ۱٫۶ کیلومتر است. وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداکثر عمق آن ۱۲ متر است.

دریاچه زریوار یکی از منحصر به فردترین دریاچه‌های آب شیرین در جهان بشمار می‌رود و کلیه شرایط جامع یک تالاب بین المللی را داراست و حتی مواردی از رفتار و عملکرد برخی از موجودات مشاهده می‌گردد که تاکنون مطالعه و یا اعلام نشده‌است که نیاز به بررسی بیشتر را می‌طلبد.

حجم تقریبی آب تالاب حدود ۳۰ میلیون متر مکعب برآورد شده‌است. محیط تالاب حدود ۲۲، ۵کیلومتر و میزان متوسط بارندگی ۷۸۶ میلیمتر در سال است. رطوبت نسبی برابر ۴/۵۸ درصد و متوسط تبخیر سالیانه معادل ۱۹۰۰ میلیمتر گزارش شده‌است.

دریاچه زریوار به ‌عنوان یک واحد اکولوژیکی و یک اکوسیستم آبی در کردستان پدیده‌ای بسیار زیبا و نادر می‌باشد. زریوار با قرار گرفتن در یک دره طولی نسبتاً وسیعی از دو طرف غرب و شرق با کوههای پوشیده از جنگل احاطه شده‌است. پوشش غالب اراضی در این منطقه را جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه تشکیل می‌دهند که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی بوده و در حالیکه سایر گونه‌های جنگلی دیگر مانند گلابی وحشی، زالزالک، بادام در شیبها و نقاط مختلف آن خودنمایی می‌کند.

پوشش گیاهی

از پوششهای گیاهی دریاچه می‌توان به گیاهان شناور چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه‌هایی از گیاهان خاردار و از گیاهان حاشیه‌ای میتوان به گونه‌های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت‌بند، پیچک‌ها، لویی و بزواش، جگن و نعناع اشاره کرد.

آبزیان

گونه‌های بومی: سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی، ماهی گامبوزیا (در حال حاضر این گونه‌ها در دریاچه یافت نمی‌شوند) گونه‌های غیربومی: ماهی آمور سفید، کپور آیینه‌ای، کپور معمولی، کپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاک اشاره کرد. ضمناً یک گونه مارماهی، ۵ گونه فیتوپلانکتون و ۱۷ گونه زئوپلانکتون شناسایی شده‌است. در خصوص گونه‌های وارداتی اخیر توسط سازمان شیلات و آبزیان می‌توان به گونه ماهی Gambosia siaaffinhs از خانواده poecilidae و یک گونه میگوی غول پیکر آب شیرین اشاره کرد.

پرندگان

در حال حاضر بیش از ۳۱ گونه پرنده بومی و مهاجر زندگی می‌کنند که از این تعداد تقریباً ۱۴ گونه بومی و مابقی انواع پرندگان مهاجرند. اردک سرحنایی و سرسبز (Anos platyrhynchos)، اگرتها، بوتیمار بزرگ و کوچک، انواع چنگر، پرستوهای دریایی، کشیم بزرگ (Podiceps cristafus) و کشیم کوچک (Tachybaptus ruficolis)، کاکائیها، حواصیل خاکستری، خوتکا، گیلار، و پرندگان شکاری همچون سنقر تالابی و دلیچه از گونه‌های با اهمیت و ارزشمند این تالالا به شمار می‌آیند.

پستانداران

سگ آبی، روباه، خوک وحشی، خرگوش، گراز و نوعی گربه وحشی (Filis catus) است.


لازم به ذکر است که گونه‌های یاد شده به ویژه پرندگان، همهٔ پرندگان تالاب را شامل نشده بلکه شامل پرندگانی است که بصورت اکثریت بوده و برای افراد قابل مشاهده و تشخیص‌اند که این خانواده‌ها در طبقه‌بندی تالاب‌ها حائز اهمیت می‌باشد.

معرفی (وارد نمودن) گونه‌های غیر بومی برای تولید آبزیان، فعالیت به ظاهر مفیدی است که پیامدهای آن زیاد جلب توجه نمی‌کند. در حالیکه در نابودی گونه‌های بومی و کاهش ارزشهای تالابی نقش موثری دارد. سیاستگذاری‌های درست تصمیم گیران و دادن اهمیت به تالابها با تکیه بر مسائل فرهنگی، اجتماعی نقش بسزایی در این زمینه می‌تواند ایفا نماید.

امکانات و تسهیلات برای گردشگران

  • خرید از بازارچه مرزی باشماق در فاصله ۱۶ کیلومتری
  • نمایشگاه‌های صنایع دستی
  • پارکینگ کنار دریاچه
  • هتل چهار ستاره زریوار در کنار دریاچه
  • هتل چهار ستاره نوروز در مریوان
  • ستادهای اسکان مهمانان در تعطیلات عید و تابستان

 


 
بدون شرح!
ساعت ۳:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ فروردین ۱۳۸۸  


کلمات کلیدی: عکس اردک
 
پارک جنگلی سی سنگان را بهتر بشناسیم.
ساعت ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ فروردین ۱۳۸۸  

 

پارک جنگلی سی سنگان را بهتر بشناسیم:

پارک جنگلی سی سنگان  نوشهردر سال 1344 توسط مرحوم مهندس "سعیدی آشتیانی " به منظور استفاده عموم مردم و نیز حفظ و حراست از گونه های نادر و حفاظت شده " شمشاد " طراحی و ایجاد شد .
این پارک در کیلومتر 25 جاده نوشهر به نور قرار دارد که موقعیت آن از شمال به دریای خزر ، از جنوب به دامنه شمال سلسله جبال البرز و  از غرب به روستای توسکاتک و از شرق به روستای صلاح الدین کلا محدود می شود .
مساحت این پارک بالغ بر 602 هکتار است .
در پارک جنگلی سی سنگان انواع گونه های درختی ، درختچه ای خشبی و علفی و جانوری وجود دارد .
کار شناس جنگلکاری و پارکهای اداره کل منابع طبیعی مازندران – نوشهر درباره جوامع و تیپ های گیاهی در این تفرجگاه می گوید : این پارک را می توان به سه بخش ساحلی ، جنوبی و غربی تقسیم بندی کرد .
"علی کیان" افزود : در بخش ساحلی که به مساحت 30 هکتار در حاشیه جاده قرار دارد و درختان و درختچه هایی همچون " توسکا ، لرگ ، بلوط ، آزاد ، لیلکی ، انجیر ، داغداغان ، انار ، ازگیل ، سرخ ولیک ، گوجه جنگلی ، توت ، سیاه تلو ، سیاه ال و سیاه اربه دیده می شود .
کیان با اشاره به اینکه در بخش جنوبی ، تیپ انبوه شمشاد وجود دارد ، اظهار داشت : در بخش غربی جامعه بلوط – ممرزستان و در حد انتهای غربی و قسمتی از جنوب بوستان ، جامعه انجیلی – ممرزستان و جامعه بلوط – ممرزستان در مرز تیپ ها با شمشاد آمیخته است .
این کارشناس درباره گونه های جانو.ری بوستان جنگلی سی سنگان با بیان اینکه در این بوستان پستاندارانی چون " شوکا ، مرال ، خرس قهوه ایی ، پلنگ ، روباه ، گربه جنگلی ، گراز و شغال وجود دارد ، بر حفظ و نگهداری این بوستان تاکید کرد .
گفتنی است : در حال حاضر دو مدخل ورودی با پنج نگهبانی ، یک اتاق اطلاعات ، دو دستگاه واحد مسکونی ، فروشگاه ، پناهگاه بزرگ  ، محوطه خور گشت (پیک نیک ) محوطه اردو (کمپینگ) پارک کودک ، 13 دستگاه سرویس بهداشتی ، سکوی آبخوری و ساختمان نمایشگاه دائمی منابع طبیعی وجود دارد .
در این گزارش رئیس اداره جنگلکاری و پارکهای اداره کل منابع طبیعی مازندران – نوشهر نیز در گفت و گویی اظهار داشت : بوستان جنگلی سی سنگان به حمایت و اعتبار بیشتری نیاز دارد .
"اکبر ملکان " تصریح کرد : این بوستان به صورت ملی استفاده می شود ولی اعتبارات آن استانی تامین می شود .
طبق آمار سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور 53 بوستان جنگلی به مساحت 34 هزار و 600 هکتار در شمال کشور وجود دارد.


 
مبارزه دوستداران محیط زیست باگرمایش جهانی در28مارس
ساعت ٦:٤۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٧ فروردین ۱۳۸۸  

 

 

Hour has been transformed into the world’s first global election, between Earth and global warming. For the first time in history, people of all ages, nationalities, race and background have the opportunity to use their light switch as their vote – Switching off your lights is a vote for Earth, or leaving them on is a vote for global warming. WWF are urging the world to VOTE EARTH and reach the target of 1 billion votes, which will be presented to world leaders at the Global Climate Change Conference in Copenhagen 2009. This meeting will determine official government policies to take action against global warming, which will replace the Kyoto Protocol. It is the chance for the people of the world to make their voice heard.

Earth Hour began in Sydney in 2007, when 2.2 million homes and businesses switched off their lights for one hour. In 2008 the message had grown into a global sustainability movement, with 50 million people switching off their lights. Global landmarks such as the Golden Gate Bridge in San Francisco, Rome’s Colosseum, the Sydney Opera House and the Coca Cola billboard in Times Square all stood in darkness.

In 2009, Earth Hour is being taken to the next level, with the goal of 1 billion people switching off their lights as part of a global vote. Unlike any election in history, it is not about what country you’re from, but instead, what planet you’re from. VOTE EARTH is a global call to action for every individual, every business, and every community. A call to stand up and take control over the future of our planet. Over 74 countries and territories have pledged their support to VOTE EARTH during Earth Hour 2009, and this number is growing everyday.

We all have a vote, and every single vote counts. Together we can take control of the future of our planet, for future generations.

VOTE EARTH by simply switching off your lights for one hour, and join the world for Earth Hour. Saturday, March 28, 8:30-9:30pm

                           *همه  باهم به زمین رای مثبت می دهیم.*

درروزشنبه8فروردین1388 برابربا28مارس 2009 بنابه درخواست بنیادجهانی طبیعت برای مبارزه باگرمایش جهانی همه مردم ساکن کره خاکی ازساعت20:30الی21:30لامپ های خانه  خودوسایروسایلی که بابرق کارمی کنندراخاموش می کنندوطی یک اقدام همگانی ازهیچ وسیله برقی استفاده نمی کنند.

این بخاطرنشان دادن اعتراض به گرمایش جهانی وهمچنین مبارزه بااین معضل جهانی است وبسیارجالب وزیباست که بیش ازیک میلیاردنفردر500شهردست به چنین اقدامی  می زنند.همه باهم بااین جنبش سبزهمراه خواهیم شدوبه گرمایش جهانی "نه " خواهیم گفت.یکساعت جنبش سبزدرسراسرجهان برای  پاسداشت محیط زیست  وارج نهادن به ارزشهای واقعی  این کره سبزومتحدشدن سبزاندیشان کمک شایانی به جلوگیری ازگرمایش زمین خواهدنمود.ماهم مانندهمه دوستداران طبیعت و موهبت های والای قابل تقدیربااین حرکت سبزواین جنبش سبزجهانی همراه خواهیم شدتابه همه بگوییم یک زمین بیشترنداریم واومادرهمه ماودوستدارماستوماهم متقابلاازاوحمایت خواهیم کرد.

 

   

 

 

 

 

 


 
سیزده بدر
ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ فروردین ۱۳۸۸  

 

روز سیزده نوروز برای هر ایرانی یادآور خاطرات شیرینی است که حتی طعم تلخ "نحسی" های گاه و بیگاه آن هم نمیتواند از این شیرینی کم کند. البته برای عده ای از بچه های بازیگوش، نحسی روز سیزده به شکل مشقهای ننوشته عید ظاهر میشد و گاهی بزرگترها دلشان به رحم می آمد و کمک میکردند تا مشقهای مفصل عید تمام شوند.

جالب است که در طی سالهای اخیر که بیشتر رسوم عید و سال نو به فراموشی سپرده شده اند، هنوز هم روز سیزده بدر مانند گذشته به دور هم جمع شدن و شادمانی میگذرد و اداب آن تا حدی اجرا میشود. با این حال بد نیست با نگاهی به گذشته، با فلسفه وجودی این روز و چگونگی آداب و رسوم آن بیشتر آشنا شویم.

نحوست سیزده
ریشه اعتقاد به شوم بودن و نحسی عدد سیزده مشخص نیست اما آنچه مسلم است این است که ایرانیان، به خلاف اروپائیان و اعراب سیزده را شوم نمیدانسته اند و اتفاقا روز سیزده هر ماه برایشان روزی گرامی بوده است. ابوریحان بیرونی در کتاب آثارالباقیه خود نوشته است: ایرانیان باستان هر روز از ماه را به نامی می خوانند و سیزدهمین روز ماه ، « تیر » نامیده می شود و « تیر » نام فرشته ای عزیز و نام ستاره ای بزرگ و نورانی و خجسته است. بنا براین سیزده نمی تواند نحس باشد.
-
بر اساس اساطیر ایرانی در این روز، سرحد ایران و توران با تیر انداختن آرش مشخص می شود. به این معنا که میان افراسیاب که بر شهرهای ایران مسلط شده بود و منوچهر که در قلعه ترکستان متحصن گردیده بود، صلح می افتد و این دو موافقت می کنند که یک تن از لشکر منوچهر با همه توان خود تیری بیندازد و هرجا که آن تیر فرود آمد مرز دو کشور باشد ؛ وسرانجام ، آرش تیری از قله دماوند می افکند که در کنار جیحون فرود می آید و به این ترتیب ، ایرانیان در" تیر" روز از تیرماه که آن را « تیرگان » می خوانند از محنت رهایی می یابند. به همین سبب در این روز جشنی برپا می داشتند که همچون مهرگان و نوروز خجسته ومبارک است. .

-
سیزدهم هر ماه ِ شمسی که تیر روز نامیده می شود مربوط به فرشتهً بزرگ و ارجمندی است که " تیر " نام دارد و در پهلوی آن را تیشتر می گویند. فرشتهً مقدس تیر در کیش مزدیستی مقام بلند و داستان شیرینی دارد.

-
ایرانیان ِ قدیم نیز پس از دوازده روز جشن گرفتن و شادی کردن که به یاد دوازده ماه سال است، روز سیزدهم نوروز را که روز فرخنده ایست به باغ و صحرا می رفتند و شادی می کردند و در حقیقت با این ترتیب رسمی بودن دورهً نوروز را به پایان میرسانیدند. (به نقل از خانم نسرین قاسم پورملکی، سایت تبیان))

ظاهرا اعتقاد به نحوست سیزده از تبادلات فرهنگی بین ایران و اروپا به وجود آمده است و از آنجایی که علاقه به فرنگی شدن در تمام جنبه های زندگی رسوخ میکرد، یمن و مبارکی سیزده، به راحتی به شومی و نحسی مبدل شد..

 

گشت و گذار و شادی:
روز سیزده برای خانواده ها روز آخر تعطیلات نوروزی به حساب می آمد و باید از فردای آن به سلامتی روانه کار شده و به زندگی عادی خود بازگردند.

این روز ، مبارک یا شوم، در خارج از خانه و در دامن طبیعت سپری میشد و از یکی دو روز مانده به سیزده، خانمها بساط خوردنیها را فراهم میکردند، کاهوی مفصلی تهیه کرده، مقداری سکنجبین میپختند و اسباب غذا، از برنج و روغن و سایر مخلفات را جور میکردند. علاقه مردم به این "پیک نیک" بهاری به قدری بود که حتا عده ای صبحانه را هم در خارج از خانه و در کنار جوی آب و دامن سبزه صرف میکردند.

یکی ازمهمترین کارهای صبح روز سیزده، به آب سپردن سبزه عید بود. این سبزه که بنا به اعتقاد عامه، تمام شر و بدی را از خانه گرفته بود را به آب روان می انداختند و دو مرتبه از روی جوی آب میپریدند و اعتقاد داشتند که ناراحتیها و مشکلات خانه با این سبزه از آنها دور میشود.

یکی از اعتقادات بی اساس سیزده این بود که تا ظهر سیزده، به خانه کسی نروند تا با سردی و بی حرمتی صاحبخانه روبرو نشوند، چرا که مهمان در این روز، نحوست سیزده خودش را به خانه دیگران می برد! !!

محل مناسب برای اطراق کردن:
درقدیم مناسبترین محل برای به در کردن سیزده، بیرون دروازه های شهر و در هر زمین سبز و سایه درختی که در نزدیکی آب باشد، بود. در این میان عده ای از افراد نادرست، ناخنکهای فراوانی هم به محصولات باغات میزدند که گاهی به مرافعه شدید ختم میشد و خوشی را از بین میبرد.

اما بیشتر روز، پس از رسیدن و نشستن، به ساز و آواز، بازیهای دسته جمعی مانند الک-دولک، جفتک چارکش و چلتوپ میگذشت. هر دسته برای خود ساز و ضربی جور میکرد و یا از مطربهای اجرتی دعوت میکرد و خلاصه دشت و صحرا پر از آواز و ساز و رقص و شادی بود.

اماامروزه هرجایی که اندکی سرسبزباشدوخوش آب وهوامی تواندمکانی برای گذراندن سیزده باشد.

اماباهمه این اوصاف نبایدمحیط زیست رابه دست فراموشی سپردوبی رحمانه باآن رفتارکرد.بهتراست زباله های غیرقابل تجزیه رادرطبیعت به حال خودرهانکنیم وباخنجروتبربی رحمی اسم خودرابه عنوان قاتلان محیط زیست روی تنه وپیکره درختان ننویسیم.چوب آنهارانشکنیم وباآن آتشی برای گرم کردن خودکه نه، بلکه برای سوزاندن آینده فرزندانمان محیا کنیم،چراکه محیط زیست ماباسرعت بی سابقه ای روبه افول ونابودی است.

امیدوارم سیزده بدرشادوخوبی داشته باشیدوخوش باشیددرکنارطبیعت واین جشن راپاس داشته وبه رسوم گذشتگان ارج نهاده وبه آنچه مربوط به هویت ایرانی است ،افتخارنماییم.

 


کلمات کلیدی: سیزده بدر ،عکس
 
خشکسالی دردماوند
ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ فروردین ۱۳۸۸  

متاسفانه رودخانه دماوندکه ازارتفاعات البرزسرچشمه می گیرددرحال خشک شدن است.


کلمات کلیدی: رودخانه دماوند